Лечебное применение ультрафиолетового излучения ООО Солнышко. Смотрите информацию снять дом у озера в ленинградской области у нас на сайте. Блог о туризме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BULUTLARDAN HAVA TAHMİNİ

Bulutlar bazen öngörülebilir bir sıralamayla değişirler. Bu, gözlemciler için havanın tahmini için gereken ipuçlarını verir.

Biz önce kabaca bulutları tanımakla işe başlayalım.

sirrüs Sirrüs bulutları yavaşça gökyüzünde yayılarak birleşen bulutlardır. Bu bulutların dağılın yönü bize atmosferin üst katmanlarında (troposfer) rüzgarın hangi yönde estiği hakkında bilgi verir. Eğer troposferdeki rüzgar ile bulunduğunuz noktadaki rüzgar yönleri dik açı yapıyorsa soğuma süreci başlamıştır. Parlak gökyüzü uzun sürmeden kapanacaktır. Bir fırtına dahi bekleyebilirsiniz. Tabi yönler dik ise. Yani rüzgarı arkanıza alın ,eğer sirrüs bulutları sağa sola yayılıyorsa bir alçak hava dalgası geliyordur. Kısa süre sonra bu bulutlar bir sis gibi yayılacak ,birleşecek ve artık bir sirrüs bulutu olmaktan çıkacaktır. Sirrostratüs denilen bulutlara dönüşecektir. (2. resim) Bu bulutlar fazla kalın değildir. Güneşi fazla kesemez ancak buz kristallerinden oluşmaktadırlar.
Sirrostratüs Alçak basınç dalgası devam ederse altostratüse dönüşür. Yani bulut sirrüs bulutundan başlayıp sirrostratüse ,sonrada altostratüse dönüşüyorsa soğuk hava dalgası git gide yaklaşmaktadır. Altostratüs bulutunun resmini 3. resimde görebilirsiniz.

Altostratüste Güneş, buzlu bir camın ardındaymış gibi görünür. Gökyüzü kapalıdır ve derinliksiz, açık gri renktedir. Altostratüs tabakası giderek daha da kalınlaşır, tabanı daha alçalır, tonu parlak griden mat griye dönüşür. Artık, beklendiği gibi küçük yağmur damlaları, veya sıcaklık yeterince düşükse, sürekli ve hafif bir şekilde kar düşmeye başlar.

altostratüs

Kısa sürede bulut tabakasının tabanı yerden 300 metre yüksekliğe kadar inebilir. Artık siyah ve yüklü görünen bulut, nimbostratüs (solda 4. resim) yağmur bulutuna dönüşmüştür ve yağış hızlanmıştır. Yağmur ya da kar sürekli ve uzun süreli yağacak, başlamakta acele etmediği gibi bitmekte de acele etmeyecektir. Birkaç saat sonra nimbostratüs incelmeye ve aydınlanmaya başlar. Yağmurunu boşalttıktan sonra bulut önce alçak stratüs tabakasına, sonra parçalanarak stratokümülüse dönüşür ve belki de dağılarak geride tek tek kümülüs bulutları bırakır.

nimbostratüs

Sürecin bu ilk bölümü genellikle bir gün alır ve yer seviyesindeki hava sıcaklıklarında bir artışla birlikte gelişir. Bu, tabaka bulutlarının sergilediği bir oluşum dansıdır, bu bulutların adeti olduğu gibi, çabucak olup bitmez. Aksine, yavaş ve uzun bir gelişme olur ve yine yavaş ve uzun bir yağış görülür.

Yani süreç en baştan sona aşağıdaki gibi olur.

YAYILAN SİRRÜS BULUTLARI (çevrede birkaç kümülüs olabilir)
SİRROSTRATÜS
ALTOSTRATÜS (giderek hafif yağmura yol açar)
NİMBOSTRATÜS (uzun ve daha şiddetli yağmura yol açar)
STRATÜS
STRATOKÜMÜLÜS
KÜMÜLÜS (ve gökyüzü yeniden açılır)

Bu gelişme süreci genelde bir gün kadar zaman alır.

sirrokümülüs

Balık Sırtı Yukarıda

Hava sıcaklığının yeniden düşmesiyle birlikte farklı ve daha ani gelişen bir bulut düzeni ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu bölüm, bir altokümülüs tabakasının ya da onun daha yüksekteki, buz parçacıklarından oluşan dengi olan ve denizcilerin balık pullarına benzediği için ‘balık sırtı’ adını verdikleri sirrokümülüsün belirmesiyle başlar. (soldaki resim)
Denizcilerin, ‘Balık sırtı gökte görününce çok geçmeden yağmur yağar, çok geçmeden hava açar’ deyişi beklenen işarettir. Sıcaklık düştükçe, hızlı kümülüs bulutlarından ya da stratokümülüs tabakalarından gelişen kümülüs kongestus ve hatta kümülonimbus fırtına bulutları çok büyüyebilir. Tabii ki bu dağ gibi nem yığınları suları çok fazla tutmaz ve bıraktıkları ani yağmur, kar ve dolu sağanakları çoğu zaman şiddetli de olsa genellikle kısa sürer.
Konveksiyon bulutları (sol en alt resim) aniden parlayarak, oluşumları kadar hızlı bir şekilde yağmurlarını bırakma eğilimindedir ve sebep oldukları rüzgarlar da çok şiddetli olabilir.
Fırtınanın geçmesiyle, geride kalanlar sadece altostratüs parçacıkları ve hoş bir tekrarlama olarak, tüm sürecin başlangıcındakilerle aynı olan yüksek, ipliksi sirrüs bulutlarıdır.

 

Konveksiyon Bulutu Yukarıda

ALTOKÜMÜLÜS ya da SİRROKÜMÜLÜS (denizcilerin balık sırtı göğü)
KÜMÜLÜS KONGESTUS ya da KÜMÜLONİMBÜS (ani şiddetli sağanaklar)
ALTOSTRATÜS (fırtına bulutlarının geride bıraktığı parçalar)
SİRRÜS

Süreç genellikle birkaç saatte tamamlanır.

Yukarıda Bir Kümülüs kümesi görülmektedir.