Best Annapolis dentist. Greater Annapolis. Блог о туризме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çatılarda Su Yalıtımı

Çatınızı yeni yapıyorsanız ve ahşap bir çatınız varsa genellikle membranlar ve şıngıllar ile su izolasyonu sağlayabilirsiniz. Ancak biz yapımı bitmiş akan bir çatı yada teras üzerinde duracağız.

Eğer çatınız kiremit kaplı ise öncelikle kiremitlerinizin sağlamlığından emin olun ve kırılmış kiremitlerinizi değiştirin. Kiremit eklemlerinin doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol edin.

Eski usulde akmaları engellemek için genellikle çatı arasına zift dökmek tercih edilirdi. Bu son derece ucuz bir yöntemdir ve oldukça etkilidir. Bunun için yapmanız gereken önce çatı altının güzelce süpürülerek tozdan arındırılmasıdır. Zift dökeceğiniz alan muhakkak kuru olmalıdır. Bu şartları sağladıktan sonra tek yapmanız gereken bir piknik tüpü ile teneke kutularda satılan zifti kaynatarak eritmek ,köşelerden ,uç noktalardan başlayarak zifti çatı altına beton üzerine döküp bir çek çek ile yayarak sıvamaktır.

 Zift yönteminin koku ,pis çalışma ortamı gibi dez avantajları vardır. Son zamanlarda çatı yalıtımı için sıklıkla membranlar kullanılmaktadır. Nispeten ucuz malzemelerdir. Zift içerikli kağıtımsı levhalardan oluşur. Zemin hazırlandıktan sonra bir pürmüz ile erime noktasına kadar ısıtılan membranlar yalıtım yapılacak alana yapıştırılır (yukarıdaki resimde olduğu gibi) . Membran levhalarının aralarında boşluk kalmaması için levhaların bir kısmı üst üste gelecek şekilde yapıştırılmalıdır.

Bir diğer yöntemde su izolasyonu sağlayan yapı kimyasalları ile çimento harcı hazırlayarak zemini sıvamaktır. Özellikle teraslarda tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Havuz yapımındada çimontoya karıştırılan bu yapı kimyasalları ile yüksek derecede ve uzun ömürlü su izolasyonu sağlanmaktadır. Eğer teraslarda kullanacaksanız bu yöntemi sıvanacak yüzeyin üzerine file serildikten sonra sıvanmasını sağlayın. File malzeme ömrünü büyük oranda artıracaktır. Eğimede dikkat edin.

Son zamanlarda piyasaya hazır su izolasyon harçları çıkmıştır. Genellikle kauçuk yada benzeri polimer yapıya sahip içeriklerde olan bu ürünlerde bütçenize göre bir altarnatif oluşturabilir.

Kolay gelsin....