CONTA ÇEŞİTLERİ

Contalar üst üste binen tesisat yada makine parçalarının arasına konularak sıvı yada gaz kaçaklarını önleyen ,parçaların oturmasını kolaylaştıran levhalardır.

Yapıldıkları Malzemelere Göre 6 Çeşit Conta Vardır ;

1.Mantar Contalar : Adından anlaşıldığı gibi mantar levhalardan imal edilirler. 150 Dereceye kadar sıcaklıklara ve orta basınç değerlerine dayanabilirler. Basıncın fazla armadığı yerlerde sıvı sızdırmazlığını sağlamak için kullanılır. Mantar contalar terleme yaparlar ,bu normaldir.

2.Amyant Contalar : Amyant contalar bakır ve aliminyum dan imal yanmaz contalardır. Yüksek basınca pek dayanmazlar ancak yüksek sıcaklıklarda çalışabilirler. Eğer kullanılacak bölgede yüksek basınç var ise bakır levhalarla takviye edilirler. Bakır amyant contalar silindir kapaklarında ve egzost manifoltlarında sıklıkla kullanılırlar. Aliminyum amyantlar ise daha çok emme manifoltlarında kullanılır. Gaz sızdırmazlığı bakır contalardan daha fazladır.

Amyant contalar asitlere karşı dayanıklıdır ancak sıvıları iyi contalamaz. Bu nedenle tesisatta pek kullanılmaz.

3.Klingerit Contalar : Bu contalar amyant esaslıdır. Bünyesinde aliminyum ,bakır, mantar ,kağıt ,plastik ..vs birlikte kullanılabilir. Silindir kapak contalarının çoğu bu tiptedir. Çok yüksek basınçlara daynabilirler. 2000 PSI basınca ve 480 Derece sıcaklığa kadar dayanabilirler. Muhtelif kalınlıklarda üretilirler.
4.Kauçuk Contalar : Genelde bez yada telle takviye edilmiş kauçuktan imal parçalardır. Gaz ve sıvı contalama kabiliyeti çok yüksektir. 200 Derece sıcaklığa kadar buhar ve havayı kolaylıkla contalarlar.
5.Kağıt Contalar : Kağıt contalar belli şekillerde hazır satılabildiği gibi levhalar halindede satılırlar. Levhalar halinde olan tipleri istendiği gibi kesilerek kullanılabilir. Basınç ve sıcaklık dayanıklıkları fazla değildir.
6.Sıvı Contalar : Sıvı contalar son zamanlarda özellik olarak çok yükselmişlerdir. Sıcaklık dayanıklıkları 300 dereceye kadar çıkabilir. Basınç dayanımları düşüktür. Sıvı ve gaz contalamakta başarılıdırlar. Yüzeye sürülüp parçalar birleştirilir ve kurumaya bırakılarak uygulanır. Genellikle silikon esaslıdırlar.

Bu temel conta tipleri dışında "çelik saç contalar" ,"bakır bilezik contalar" gibi buhar boruları gibi yüksek basınç ve sıcaklığın olduğu , sızdırmazlığın önemli olduğu yerlerde kullanılan özel üretim contalarda vardır.

Kolay Gelsin.