EVİNİZDE NASIL DEZENFEKTAN YAPABİLİRSİNİZ?

Evde yapılabilecek en etkili dezenfektan bir iyot türevi olan iyodoform'dur. İyodoform hem güçlü bir dezenfektan ve güçlü bir antiseptiktir. Kesik ve çiziklerdeki mikropların öldürülmesi için kullanılır. Hassas bünyeli kimseler tuvalet ve lavabo temizliğindede kullanabilir. Tentürdiyot ise yine benzer işlevli olmakla birlikte daha çok iyileştirici sargılarda kullanılır. İyodoform yapmak için gerekli malzemeleri kimyasal madde satıcılarında, medikalcilerde ve bazı internet sitelerinde bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler :

  1. 3 gr kristal iyot
  2. 30 cc denature alkol
  3. 20 gr çamaşır sodası
  4. 30 cc su
  5. Bir karıştırma kabı
  6. 1 Adet şırınga (sıvıların ölçümü için gerekli olacak)
  7. 1 Adet ahşap yada cam çubuk. Karıştırmak için kullanılacak.

Yapılışı :

20 gram çamaşır sodasını 30 cc suyun içerisinde çözünüz. Çözelti hazırlanınca içerisine 30 cc denature alkolü ilave edeceğiz. Karışım cam çubukla karıştırılmalı. Cam bulamıyorsanız ahşapta kullanabilirsiniz. Yeni karışıma 3 gr kristal iyotu ilave ediniz ve bir ocakta yavaşça ılıtınız. Kap fazla ısınmamalı ,hafifçe ılımalı. Bu nedenle ocakta ateşi fazla açmayın. Hatta mum yada ispirto alevi kullanırsanız daha rahat olabilir. Ilıma esnasında kabı sürekli karıştırmaya devam edin. Sarı katı bir parlaklık oluşmaya başlayacaktır. Oluşum tamamlanınca kabı soğumaya bırakın. Bu maddeyi iyice kurutup toz haline getirin. İyodoformunuz hazır.

Tentürdiyot Yapımı :

10 cc su ve 5 gr potasyum iyodür ile bir solisyon hazırlayınız ve karışıma 5 gram iyot kristali ilave ediniz. Kristaller tamamen eriyene kadar karıştırın. Karışıma 250 cc alkol ilave ettiğinizde tentürdiyotunuz hazırdır.

Tentürdiyotun zehirli olduğunu ve sadece harici kullanıldığını unutmayın. Bu hususu şişenin üzerine yazarak belirtinki kazalara neden olmasın.

Kolay Gelsin.