строительный блог https://prikolin.fun/. Пишет https://devva.ru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TARIMDA ETKİN MİKROORGANİZMA KULLANIMI

Bir bitkinin topraktaki besinleri alabilmesi için topraktak besinlerin bitki kökünün emebileceği forma dönüşmesi gereklidir. Norma şartlarda besinleri parçalayarak bitkinin kullanımına sunma işini toprakta doğal olarak bulunan bakteriler yapar. Örneğin bahçenize yanmış hayvan gübresi attınız. Bitkiler gübrenizde bulunan çoğu besini normal şartlarda alamazlar. Toprakta bulunan azot bakterileri ,fotosentez bakterileri ,mayalar ,küfler ..vs sizin saçtığınız gübredeki besinleri işleyerek bitkinizin kullanabileceği forma sokar. Toprağın su tutma kapasitesini artırırlar ve toprağı havalandırırlar. Toprakta bulunan bu faydalı bakterilere etkin mikroorganizma diyoruz. Kısaca EM diyede bahsedilmektedir.

EM lerin faydaları bununlada sınırlı değildir. Toprağınızda bulunabilecek hidrojen sülfür gibi zehirli gaz ve maddeleri yada çeşitli kimyasal gübre atıklarını işleyerek hem bitkinin bunlardan etkilenmesini önlerler ,hemde bu zehirli yada zararlı addeleri işleyerek bitkinin kullanabileceği besinlere -gübrelere dönüştürürler. Bu işleri genellikle fotosentez bakterileri yapar.

Pekçok organik madde bitkinin kökleri ile ememeyeceği yada işleyemeyeceği kadar büyük moleküllerden oluşur. EM ler bu molekülleri parçalayarak bitkinin kullanımına sunar. Keza pek çok EM salgıladıkları çeşitli enzim ve salgılarla toprakta oluşabilecek zararlı parazit ve bakterinin gelişimini engeller. Bu sayede bitkilerin hastalıklardan ve mantarlardan korunmasındada oldukça etkilidirler.

EM ler toprakta amino asit üretimini ve hormon üretiminide sağlarlar. Özellikle mayaların toprakta büyüme hormanu salgıladıkları ve kök hücre bölünmesini teşvik ettikleri bilinmektedir. Bu sayede bitkilerde filizlenmeyi, çiçeklenmeyi, meyve vermeyi ve olgunlaşmayı teşvik ederler.

EM ler topraktaki kötü kokularıda azaltır ,kurtcuk ve zararlı böcek üremesini bastırırlar.

Eğer toprağınızda yeterli EM yoksa o toprak besince ne denli zengin olursa olsun bitkiniz bu besini kullanamayacak ve gelişimini sürdüremeyecektir.

Özellikle ülkemizde bilinçsiz tarım yüzünden topraklarımız fazla gübre ve ilaç kullanımı ile kirlenmiştir. EM bu kirliliğin bitkiniz için bir gübre deposuna dönüşmesini sağlar ve toprağınızı temizler. EM lerin toprakta zaten doğal olarak bulunan mikro organizmalardan oluştuğunu unutmayın. Yani tamamen doğal ve organik bir yöntemdir.

Hangi gübreyi kullanırsanız kullanın EMler gübrenin işlevini artıran ,bitkice kullanımını sağlayan başlıca aktördür.

Tarımda EM kullanımı Japon çiftçilerin ucuz ve organik gübre arayışından çıkmıştır. Daha sonra bu yöntemlere çeşitli Japon Üniversiteleri el atarak daha bilimsel hale getirmişler ve tüm dünyaya yaymışlardır. EM ler Japonyada düzenli kullanımla gübre masraflarını düşürerek verimi artırmaktadır. Yediğiniz besinlerin daha organik ve sağlıklı olmasını sağlamaktadırlar. Ülkemizde EM sıvı toz ve çamur şeklinde değişik şekillerde satılmaktadır. Ürüne göre serpme ,suya karıştırma gibi çeşitli uygulama yöntemleri vardır.

Kolay Gelsin.