EV TELEFONUNUZDAKİ SES SORUNLARINA ÇÖZÜMLER

Ev telefonunuzu kullanırken sesiniz gitmiyorsa yada karşıdan sesi net alamıyorsanız ilk şüphelenmeniz gereken yer telefonunuzun kordonudur. Kordonla oynadıkça seste bozulma yada netleşme oluyorsa telefonunuzun kordonunu değiştirin.

Bir diğer olasılık paralel telefonunuz veya internet hattınız varsa hattınızı çoklayan spliter denen çoklayıcı kutuda bir temassızlık yada oksitlenme olmuş olabilir. Splitırlar yaklaşık kibrit kutusu büyüklüğünde hattı çoklayan basit aparatlardır. Kolayca hiç korkmadan içini açıp bağlantıları temizleyerek yerine takabilirsiniz.

Sorununuz hala devam ediyorsa telefonunuzun ahizesinde sorun var demektir. Aşağıdaki yönergeyi izleyin.

Arızalı telefon bağlı olduğu pirizden sökülerek çıkartılır.
Telefon cihazının spiral kordonu ahizesinden  çıkartılır.Ahizenin iç yüzeyinde bulunan  1 yada 2 adet vida sökülür.
Ahize aynı zamanda kapalı kutu olmakla beraber kenarlardan tırnaklıdır. Bu tırnaklar dışa doğru tornavida yardımı ile esnetilerek tırnaklarından kurtarılır.
Ahizenin kapağı açıldıktan sonra mikrofon dediğimiz (sesi elektriğe çeviren diyafram) parça ve kulaklık dediğimiz sesi aldığınız parça görünür. Eğer karşıdan sesi net alıyor ama sesiniz az gidiyorsa mikrofonunuzu ,sesiniz net gidiyorda karşıdan az ses geliyorsa yada ses bozuksa kulaklığınızın değişmesi gerekmektedir. Siz önce sorunlu parçanın bağlantılarını lehimlerini kontrol edin.. Lehimlerde bir oynama yada temassızlık varsa lehim tabancasıyla tekrar lehimleyerek kontrol edin. Ses hala bozuksa sorunlu parçanın yenisini bir elektronikçi yada telefon tamircisinden edinerek değiştirin. Önce parçayı kablolarından keserek renkleri birbirine denk gelecek şekilde yeni parçayı lehimleyin.
Test amaçlı olarak ahizeyi telefonun spiral kordonuna bağlayıp hattın olduğu soket kaplosunu da taktıktan sonra sinyal gücüne ve sesin derinliğine bakılarak deneme yapılır.Eğer ses yine aynı ise başka bir mikrofon denenmeli ve bir daha kontrol edilmelidir. Zira yeni takılan mikrofonda arızalı olabilir. Ses yinede düzelmez ise, telefon modülünün içindeki ses filtre devrelerinde sıkıntı vardır. Tamiri ancak servisi tarafından yapılmalıdır.

 

 

KOLAY GELSİN.