Заказать курсовую работу в Красноярске заказать реферат в Красноярске. строительный сайт http://milk-industry.ru/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜRMEK İÇİN ÖNERİLER :

1. Elektrik gün içerisinde kullandığınız saate göre fiyatlandırılmaktadır. Akşam saat 10:00 ila sabah 06:00 arası elektrik en ucuz değerdeyken 17:00-22:00 arası en pahalı düzeydedir. Bu nedenle ütü ,çamaşır bulaşık makinesi gibi yüksek sarfiyatlı cihazları 22:00 dan sonra kullanırsanız faturanızı ciddi şekilde düşürecektir. 01-10-2012 Zamları ile ev kullanıcıları için elektrik saat 06:00-17:00 arası 20,34 Kr/kW ;17:00-22:00 arası 34,56 Kr/kW ; saat 22:00-06:00 arası 10,1 Kr/kW değerindedir. Yani akşam 10 dan sonra elektrik kullanmak üç kattan daha fazla kar sağlamaktadır.

2. Aydınlatmanızı tasarruflu ampullerle sağlayın. Halidelerle aydınlatmadan uzak durun. Tasarruflu ampuller size aydınlatmada %70 tasarruf sağlar.

3. Buz dolabınızı aşırı doldurmayın ve arkasında ve yanlarında yeterli hava geçiş aralığı bulundurun. Evinizdeki en çok elektrik tüketen cihazınız derindondurucunuzdur. Eğer çok lazım değilse kullanmayın.

4. Bilgisayar ,TV gibi sürekli fişe takılı olan cihazlarınızı kapattıktan sonra ya fişten çekinki en ideali budur, yada düğmesinden kapatın. Özellikle TV gibi uzaktan kumandalı aletler kumandadan kapatıldığında gelecek açıl sinyalini algılayabilmek için yine elektrik kullanırlar ve kapalı olmalarına rağmen elektrik sarf ederler.

5. Mikro dalga fırınlar normal fırından 2 kat daha tasarrufludur. Mikrodalga fırınınız varsa normal fırın yerine onu kullanın.

6. Oturma odası ideal sıcaklığı 20 °C, yatak odası ideal sıcaklığı ise 18°C’dir. Odada 1 °C’lik sıcaklık düşürme % 5’lik yakıt tasarrufuna neden olur.

7. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizde mümkün mertebe en kısa programı kullanınız. Ön yıkama programlarını kullanmayınız ve olabildiğince düşük sıcaklıkta yıkayınız.

8. Çay kahve yaparken elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız sadece kullanacağınız kadar su ısıtın.

9. Kaçak elektrik kullananları ihbar edin! Faturalarını siz ödüyorsunuz unutmayın.

10.Uzatma kablosu gibi çeşitli kabloları sürekli pirizde takılı tutmayın. Boşta olsalar bile eletrik çekerler.

11.Evinizden uzun süre ayrılacaksanız buzdolabının bağlı olduğu hat dışında sigortaları kapatın. TV Bilgisayar gibi alıcılar kapalı olsalar bile bir miktar enerji çekerler. Kablolar buna dahildir. Sigortanızı kapatarak hepsinin önüne geçersiniz.

12.Oy vereceğiniz partiyi iyi seçin yoksa bu yazıyı tekrar okumak zorunda kalırsınız. ;)

Yukarıdaki maddelere dikkat ederseniz faturanızı yarıya indirme ihtimaliniz vardır.

Kolay Gelsin.