Ударопрочное безопасное стекло триплекс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEKTROFÜZYON KAYNAĞI :

Füzyon kaynağı malzemenin elektriğe gösterdiği direnç ile ısınarak erimesi esasına dayanan bir kaynak türüdür. Füzyon kaynağı yapmak için elektrofüzyon ek parçaları kullanılır. Yani herhangi iki boruyu yada manşonu elektrofüzyon kaynağı ile birleştiremezsiniz. Piyasada elektrofüzyon ek parçaları başlığı altında satılan malzemeleri kullanmalısınız (en alttaki resim). Bu malzemelerin içerisinde yüksek dirençlı teller bulunur ve füzyon kaynağına bağlandığında ısınarak plastiği eriterek boruların birleşmesini sağlar.

Boru birleştirmede kullanılan kayar manşonlar ,püşvitler yüksek basınçlarda ve 60 lık ve üzeri çaplarda boruların birleştirilmesinde başarısız kalmaktadırlar. Zamanla sızıntı ve birleşme yerinden çıkma tehlikesi oluşturmaktadırlar. Bu nedenle şehir şebekesine basınç düşürücü olmadan yapılacak bağlantılarda (şehir şebekesi 10 Bar dır) ve 60 mm çap ve üzeri plastik boruların birleştirilmesinde füzyon kaynağı kullanılması sağlıklı olacaktır.

Füzyon kaynağı elektrofüzyon kaynak makinesi yapılır. Çanta tipleri piyasada bulunmakla birlikte oldukça pahalıdırlar.

Yarılmış yada patlamış plastik borunun sorunlu yeri kesilir. Kesilecek bölgede boru ovalleşmemiş veya yassılaşmamış ,zedelenmemiş olmalıdır. Aksi takdirde takacağınız kep yada manşon yerine tam oturmayarak sızıntı yapacaktır.

Yaralı boru uygun yerlerden kesildikten sonra elektrofüzyon kep yada manşonları takılır ve gerekiyorsa ek boru ilave edilir.

Füzyon kaynak makinesinin elektrotları elektro füzyon ek parçasının soketlerine takılarak kaynak makinesi uygun akımda çalıştırılır ,akım boru çapı arttıkça artacaktır. Çoğu füzyon kaynak makinesi bu işlemi otomatik olarak kendisi ayarlar ve belli bir süre geri sayıma başlar. Geri sayım bittiğinde kaynak işi bitmiştir.

Füzyon kaynağında dikkat edilmesi gereken iki temel husus vardır.

1. Borunun içide -dışıda ,ek parçalarıda kesinlikle kuru olmalıdır. Islak alanlarda kaynak tutmayacaktır. Tesisattan ,borunun içinde kalan suyun gelmesinden çekiniyor ve fazla bekleyemiyorsanız borunun içine özel satılan tıkama balonu şişirerek suyu kesebilirsiniz. Tıkama balonu işiniz bitip suyu açtığınızda suyun basıncı ile patlayacaktır.

2. Ek yapacağınız boru tam daire şeklinde olmalıdır ve manşona tam oturmalıdır. Eğrilmiş ,ovalleşmiş ve zedelenmiş borular kaynağı sağlıksızlaştıracaktır.

Kolay gelsin.