Правила кормления младенца. Explore the best samsung galaxy 5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KLİMA KOKULARINDAN NASIL KURTULUNUR?

Neden Klima Koku Yapar ?

Klima kokularından kurtulmanın yoluna gelmeden bu kokunun nedenine değinelim. Klimanızın havayı soğutan kısmına evaparatör denir. Evaparatörü içerisinden soğutucu akışkan geçen bir boru sistemi olarak düşünebilirsiniz. Dışarıdan gelen sıcak hava aracınızın içerisinde evaparatöre çarpar ve hızla soğur. Bu esnada dış havadaki nem yoğuşarak evaparatörde damlacıklar oluşturur. Normalde evaparatörde yoğuşan suyu tahliye eden bir boru vardır. Yaz aylarında aracınızın altından su damladığını görmüşsünüzdür. İşte bu su evaparatörde yoğuşan sudur.

Evaparatör polen filtresinden öncedir. Bu nedenle evaparatörde oluşan nem ve suya polenler, tozlar ve hatta böcekler yapışır kalır. Yaz aylarında klimanın sık sık açılması ile su ve nemcede zengin bir karışım oluşur. Bu karışım bakterilerin üremesi ve küf oluşumu için ideal bir ortamdır. Hemen her türden bakteri küf vs. bu karışımda rahatlıkla üreyebilir. Bu bakteri ve küfler metan gibi çeşitli gazların çıkmasına neden olup kötü kokuların başlıca nedenidir.

Bu durum sağlığınızıda tehlikeye sokan bir durumdur. Napolyon hastalığı gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir. Sağlığa zararlı bakteri ve virüslerin üremesini ve aracınızın içinde yayılmasına neden olabilir. Polen filtreniz bunları tutamaz. Yani klima kokusu konusu ciddi bir iştir.

Bir başka koku nedenide klima su tahliye borusunun tıkanmasıdır. Su tahliyesi tıkandığında yoğuşan su tesisatta birikir ve koku yapar ,polen filtresini ıslatabilir ,aracın içerisine su verebilir. Böyle bir durumda tahliye borusunun açılması gerekir. Tahliye borusunun yeri araçtan araca değişmekle birlikte evaparatöre yakın ve evaparatörün alt hizasında bir yerdedir. Yerinden emin olmak için klimanızı 5-10 dakika çalıştırıp aracın altından su gelmesini bekleyin. Eğer tam tıkalı değilse azda olsa su atacaktır. Suyun geldiği yere bakın. Aracınızı imkan varsa altına girip hortumu tespit edin. Bu tür tıkanıklıklar bir tel sokarak açılabilsede bazen bu işlem hortumun yarılmasına ,yerinden çıkmasına neden olabilmektedir. İmkan varsa söküp basınçlı hava tutarak açın. Eğer hortum tam tıkalı ve dışarı hiç su vermiyorsa aracın altına girip evaparatör civarı aracın altına doğru uzanan bir hortum aramak yada servise götürmek gerekir.

Koku Nasıl Giderilir ?

Klima kokusu için özel dezenfektanlar vardır. Klima temizleyici bu dezenfektanlar hem evaparatörünüzü temizler hemde havalandırma tesisatınızda oluşan bakterileri öldürür. Bu spreylerden ve birde yeni polen filtresine ihtiyacınız var. Polen filtrenizi mutlaka değiştirmelisiniz. Ancak spreyi kullanmadan polen filtresini değiştirmek sorununuzu çözmez.

Bu spreylerin çeşitli şekilleri (köpük ,gaz vs.) olsada kullanımı hemen hemen aynıdır. İlk iş aracın iç sirkülasyon yapması sağlanır. Yani araca dışarıdan hava girmemeli iç hava araç içinde sirküle olmalıdır. Sonra aracın polen filtresi sökülüp atılır. Eğer polen filtresi araç içerisinde ise polen filtresinin gerisinde evaparatör bulunur. Bu bölgeye yani evaparatöre doğru (polen filtresinin )-en azından evaparatöre en yakın noktaya tüm sprey sıkılır. Polen filtresi ön cam ızgarası gibi dış bir mahalde ise hava önce filtreden geçip sonra evaparatöre ulaşıyordur. Bu durumda spreyi genelde torpido altında bulunan ve iç sirkülasyon motoru yada mekanizması civarı bir bölgeden havalandırma kanalına komple sıkın. Amaç havalandırma kanalı içinde evaparatöre en yakın yere ulaşmak.

Daha sonra aracınızın fanını en yüksek seviyede açın (klima kapalı) ,aracınızın tüm camlarını kapatıp dışarı çıkın. Kapılar kapalı vaziyette 15-20 dakika fan çalışsın. Sonra aracınızı havalandırın. Spreydeki kimyasallar tüm havalandırma tesisatınızda dolaşıp bakterileri öldürecektir.

Tekrar Koku Yapmaması İçin ;

Aracınızın klimasını kapattıktan sonra fanı 3-4 dakika açık tutarsanız dışarıdan alınan hava evaparatördeki suyu kurutacak ve bakteri -küf üremesini önleyecektir. Bu halde sıcak hava içeriye bir miktar rutubet kokusu verebilir. Bu normal bir durumdur. Evaparatördeki suyun buharlaşıp araç içerisine gelmesinden kaynaklanır.

Kolay Gelsin.