новости строительства https://help-line.ru/. https://mapei.com.ru mapei mapelastic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR ISINIP BİR SOĞUYAN KOMBİ SORUNU ve ÇÖZÜMÜ :

Duşa girdiniz ve suyun sıcaklığını istediğiniz dereceye ayarladınız. Birden su soğudu ve bir müddet aktıktan sonra yine kendiliğinden ısınmaya başladı. Bu sorun özellikle kombisi eski pek çok kişinin kabusudur. Size hem zaman kaybettirir ,hem su israfına neden olur hemde can sıkıcıdır.

Sorunun temeli kombinizin termostadında yada elektronik bir kontrol ünitesi varsa ısı sensörlerinde yatmaktadır. Termostad yada ısı sensörleri zamanla suyun içerisindeki kireç ve çeşitli tortular nedeni ile kirlenmekte ve sensörler doğru değer okuyamamakta ,termostadsa gereği gibi devreye girip çıkamamakta. Size termostadı nasıl temizleyeceğinizi anlatacağız ancak hemen söküp takmaya başlamadan önce çözüm ihtimali düşük ancak kolay birkaç yöntem önereceğiz. Bu yöntemler işe yaramazsa termostadı dağıtacağız. Elektronik kontrollü kombilere ise şuan elimizde olmadığı için giremiyoruz :) ...Ancak farklı olarak sadece sıcaklık sensörünü bulup temizlemeniz gerekecektir. Bahsettiğimiz sensör kombi çıkış borusu üzerinde yani sıcak suyun çıktığı hat üzerinde bir yerde olmalıdır.

Eğer kombiniz aynı zamanda kalorifer tesisatına bağlı ise şunu peşinen belirtelimki petekleri ve borularıda temizlemezseniz temizleyeceğiniz sensör ve termostad kısa sürede tekrar kirlenecektir. Peteklerinizi profesyonellere kimyasal işlemlerle temizletmenizi öneririz. Ancak maddi olanaklarınız buna müsade etmiyorsa peteklerinizi söküp banyoda tazzikli su tutarakta hiç değilse çamurunu alarak tesisatı rahatlatabilirsiniz.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Termostadı açmadan önceki aşamalara :

İlk Denemeniz Gereken Hususlar :

1.Kombinizin ısı ayarını düşürün.

2.Kombinizin su giriş vanasını bulun ve kısarak basıncını düşürün işe yaramazsa daha fazla açmayı deneyin.

Yukarıdaki önerilerimiz işe yaramaz ise ki genelde kirlilik fazla ise yaramaz. Kirlilik düşüksede bir müddet işe yarar. Sonra yine söküm gerekir.

Termostat Temizliği :

Esasen aşağıda göreceğimiz parça bir doğalgaz şohbenine aittir ve su basıncı ile çalışır. Siz sıcak suyu açtığınızda su basıncı bir diyaframa hareket vererek doğalgazın açılmasını sağlar ve suyunuz ısınır. Suyun basıncı ne kadar fazla ise diyafram o kadar şişer ve o denli fazla gaz verilir. Keza su kısıldıkçada diyafram su basıncı ile iner ve gazı kısar. Ancak uzun süreler kullanımdan sonra diyaframda sertleşmeler, yarılmalar olabilmektedir. Keza doğal gaza yol veren mekanizma kirlenebilmekte ve hareketi zorlanabilmektedir. Aşağıda resimli olarak yapacaklarınız anlatılmıştır. Diyafram piyasada standart olarak tesisatçılarda bulunmaktadır. 3-4 TL gibi rakamlara satılmaktadır.

1. Önce kombinizin giriş ve çıkış suyunu kesin. Ayrı bir vanası yoksa kombinizin dairenizin suyunu kesin. Bir güvenlik önlemi olarak doğalgazı kesin.

2. Kombinizin dış koruma saçını çıkarın. Bizim demirdöküm kombide öndeki vidayı söküp saçın arka yuvasını kurtararak sökülebiliyor.

3. Çalışırken kombinizin altına bir kova koyunki söküm işlemi sırasında akacak su evinizi kirletmesin.

 

1. Bölge gaz ayarının yapıldığı bölgedir . Burada siz suyu açtığınızda gazıda açarak suyun ısınmasını sağlayan ,ısı ayarını yapmanızı sağlayan mekanizma vardır.

2. Bu bölge diyaframlı bir termostad içermektedir. Suyun basıncı ile 1. bölgeye hareket iletilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz diyafram bu bölgededir.

3. Giriş suyu basınç ve debisi buradan ayarlanmaktadır. İçerisinde bir adet hidrolik kontrol valfi barındırmaktadır.

Biz ikinci ve üçüncü parçaları söküp temizleyeceğiz.

Diyaframda herhangi bir yırtılma varsa kombiniz su sızdırabilir ,ısıtmayabilir yada su sadece aşırı basınçlıyken ısıtabilir.

4. Termostadın ve su giriş valfinin tüm parçalarını söküp temizleyin. Temizlerken parçaların oturduğu yuvalarıda temizlemeyi unutmayın. Temizlerken WD40 gibi temizleyiciler, pas sökücüler ,kireç çözücüler kullanabilirsiniz. Bir bulaşık teli ile yada sert bir süngerle parçaları iyice temizleyin. Kireç ve çamur tortularını kazıyın. Kazırken parçaları çizmemeye özen gösterin.

5. Temizlik işleminden sonra parçaları tekrar yerli yerine takarak montajı tamamlayın. Doğalgazı ve suyu açın. Sıcak suyu açarak kombinizi test edin. Su kaçağı vs. varmı yokmu kontrol edin. İşlem bu kadar.

Kolay gelsin.