Смотрите подробности продать часы chopard у нас на сайте.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMPANZASYON ARIZALARI

Kompanzasyon sisteminin ne işe yaradığını ,hesaplarını buradaki sayfamızda yayınlamıştık. Şimdi ise en sık karşılaşılan kompanzasyon arızalarına ve müdehale yöntemlerine değineceğiz. Kompanzasyon sistemi en fazla sorunu kondansatörlerinden ve kontaktörlerinden verir. Aşağıdaki resimde silindirik kondansatörler ,ve kabloların bağlandığı kontaktörler ve ark yakıcılar görülmektedir.

Bir kondansatör patladığında aşağıdaki gibi görünür. Genellikle tepe kısımları atar yada yanmalar gözle görünür düzeydedir.

Kondansatör arızası kompanzasyonda ilk önce sayaç değerlerinin fırlamasına yol açar ve bu da tek tarafından gelecek faturaları etkiler, belli eriyotlarda kontrolü yapılmalıdır. Hesaplamaların nasıl yapılacağı kompanzasyon sayfamızda anlatılmıştır. Patlamış bir kondansatörle karşılaştığımızda ilk yapmamız gereken iş güvenliğiniz açısından kompanzasyon panosunun şebeke bağlantısını ve şebekeye gidişini sağlayan şalterlerini kapatmaktır. Daha sonra kompanzasyon sigortalarını kontrol edip akımın olup olmadığını tespit etmelidir. Kondansatörlerin bağlı olduğu üç adet kablolarla (kullanılan güce göre kalınlık değişir)  kontaktörlere bağlı olduğunu görürüz. Kondansatörün kontaktör ile arasındaki bağlantı kablosuna pens ampermetre konularak değerleri ölçülür. Kondansatörün üzerindeki amperaj değerleri yakınlarında bir değer yok ise yada hiç değer yok ise kondansatörün bittiği anlamına gelir ki değiştirilmesi gerekir. Ölçüm şebeke akımı açıkken amperaj değeri ölçülerek yapılmalıdır. Kondansatörün etiketinde gerekli değerler mevcuttur.

Olası arızalar genellikle gözle ve basit amperaj ölçümleriyle belirlenebilir. Kondansatörleriniz sağlamsa kablo kesitlerinizde yada kontaktörlerinizde sorun olabilir. Düşük kesitli kablolama ,düşük amperajlı sigorta yada kontaktörler sorunlara neden olabilir. Şimdi bu hususları ele alacağız.

Kondansatörün bir fazında değilde hepsinde sıkıntı olduğunda hiç değer okunmayabilir cezalı faturaların kapıya gelmemesi için  dikkatli olunmalıdır ve en kısa zamanda değiştirilmedir. Değiştirme esnasında arızalı kondansatör sökümü nasıl yapıldıysa aynen sırasıyla tüm uçlar yerlerine takılmalıdır ve eski kondansatörün değerleriyle yeni kondansatörün değerleri aynı olmalıdır.

Kompanzasyon sisteminde kondansatörlere bağlantı sağlanan kabloların çapıda küçük ise yanmalara sebebiyet verebilir. 3 Faz bir kondansatörde 5 kVAr için 2,5mm2 ,10kVAr için 4mm2 ,20kVAr için 6mm2, 30kVAr için 10mm2 ,40kVAr için 16mm2 ,50-60kVAr için 25mm2 kablo kesiti idealdir.

Kullanılacak sigortaları kondansatörlerin amperajını tam karşılayan sigortanın bir üst değeri sigorta kullanmanız isabetli olacaktır. Aynı şey kontaktör içinde geçerlidir. Bir üst güç değerine ait kontaktör sistemin ömrünü uzatacaktır.

Kullanılacak kondansatörlerin kaç mikrofarad olması gerektiği konusu uzmanlık isteyen bir hesap işidir. Kısaca şöyle anlatabiliriz. Aşağıdaki formul ile genel bir hesap yapılır.

cosφ1: Tesisin kompanzasyon öncesi açısı (0,7 kabul edilir)
cosφ2: Hedeflenen cosφ değeri (1 alınır.)
P:Talep edilen aktif güç değeri (kw)
Qc:Toplam kondansatör gücü ihtiyacı (kVar)
k:tanφ1-tanφ2
Qc=Pxk işleminin sonucu kaç kVar lık kondansatörün ihtiyacınızı göreceğini verir. Montajdan sonra kompanzasyon değerleri kontrol edilmeli ve cezaya girilip girilmediği kontrol edilmelidir. Değerlerin nasıl hesaplanacağını burada anlatmıştık. İhtiyaca göre kondansatör ekleme yada çıkarma yapılabilir. Eğer kondansatör dengeli bağlanacaksa kabaca hesabınızı Toplam Güçx 0,69 = kVar lık Kondansatör şeklindede yapabilirsiniz.

Daha profesyonel hesaplamalar için BURADAKİ KOMPANZASYON HESAP PROGRAMINI indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin.