Разнообразные виды макияжа. На сайте https://omsk.pila-nsk.ru/ можно выгодно купить оборудование для обработки металла.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LAMBDA SENSÖRÜ

Lambda sensörleri aracınızın hava akış kontrolünü sağlamada kullanılan sensörlerdir. Sıklıkla enjeksiyonlu motorlarda bulunur. Bu sensör vasıtasıyla beyin motora gelen havanın debisini hesaplar. Lamda sensörleri yeni nesil motorlarda oksijen sensörleri ile ortak çalışmaktadır. Pek çok zaman lambda sensöründen için oksijen sensörü denildiğini duyarız. Markadan markaya sayısı ve yerleri değişmekle birlikte lamda sensörünü motorda hava filtresinin arkasında ,motorun hava emiş kanalında bir bölgede aramak gerekir.

Yeni nesil motorların çoğunda iki adet lamda sensörü bulunur. Birincisi yukarıda anlattığımız gibi hava filtresinin arkasında ,ikincisi egzost borusunda katalitik konvektörün önünde yada egzost manifoldu üzerinde bir yerde yer alır. Bu sensörlerden ilki motora giren havayı ölçer ,ikincisi ise çıkan dumanı algılar. İki sonuç ECU (elektronik kontrol ünitesi) tarafından kıyaslanıp motorun hava yakıt karışımının iyi olup olmadığına karar vererek ideal karışımı sağlar. Anlayacağınız lambda sensörleri oldukça öneme sahiptir.

Aşağıda örnek bir lambda sensörü görülmektedir.

Lambda Oksijen Sensörü Arızalı Olduğunda Ne Olur?

Öncelikle sensörün vereceği arızaya göre motorunuzun vereceği tepki değişecektir. Aşağıdaki maddelerin hepsininde gerçekleşmesi gerekmez. Bu maddelerden birisi başınızda varsa lambda sensörünüze dikkatinizi verin. Bu sorunlar ECU danda kaynaklanıyor olabilir.

1. İlk başlarda motorunuzda rolanti devrinde düzensizlikler başlar.

2. Yakıt sarfiyatınız artmaya başlar.

3. Motorunuzun gücünde sürekli düşme yada zaman zaman ani güç artış ve düşmeleri olabilir.

4. Egzestunuzdan koyu renkli duman atmaları olabilir.

Ne Yapmak Gerekir?

Lambda sensörleri bazı markalarda pahalı olabilir. İlk olarak arızalı sensörü kurtarma yoluna gideceğiz. Oksijen sensörleri sürekli hava ve dumanla muhatap olduklarınan toz ve is ile tıkanabilmektedir. Sensörü bulup temizleyerek sorunu sıfır masrafla atltabiliriz. Ancak önce bilmemiz gereken bazı hususlar var.

Yukarıdaki resimde görünen lambda / oksijen sensörlerinin içerisinde ince teller bulunmaktadır. Temizlik bu ince tellerden ötürü hassas bir iştir. Tel koparsa sensörü değiştirmemiz gerekir. Şimdi yapmamız gereken işlerin sırasını vereceğiz.

1. Hava filtrenizi sökün, hava borusunun içerisine bir fenerle bakın. Çoğu sensör bu şekilde görünür. Sensöre elinizi süremeye çalışın. Dışardan sökmeye daha önce yapmadıysanız çalışmayın. WD40 yada yağsız kontak temizleyici sprey ile sensörün özellikle deliklerine gelecek şekilde temizleyin.

2. Egzost manifoldunda yada katalitik konvektrör önünden ikinci sensörü bulun ve söküp sprey ile temizleyip yerine takın.

3. Eğer bir ambermetler ,avometre yada LCR metreniz varsa söktüğünüz sensörün arızalı olup olmadığını ölçüm yparak anlayabilirsiniz.

Sorun devam ederse ustanızdan yardım alın. Direk sensör alıp kendiniz değiştirmeyin zira sorun ECU danda kaynaklanıyor olabilir (LCR metre ile ölçüm yaparak sensörün arızasından kesin emin olduysanız tabiki sensörü değiştirin. Tavsiyemiz sensörün arızasından emin olamayanlar içinir). Aracınızın bilgisayarlı test cihazlarına bağlanması gerekir.

Motorunuzu ilk çalıştırdığınızda bir kaç dakika düzensizlikler devam edebilir. Sonuçt kimyasallar kullandık. Bunlar tamamen buharlaşana kadar motorunuzu yanıltabilir. Aklınızda bulunsun. Bu sorun bir kaç dakika sonra geçecektir. Zararı yoktur.

Kolay gelsin.