mayfair-london.co.uk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LCD — LED — PLAZMA TV KARŞILAŞTIRMASI :

LCD Plazma ve LED Tvleri artı ve eksilerini masaya yatırarak karşılaştırmadan önce konuya yabancı evdeteknik.com okurları için bu teknolojilerin içeriğini ve özelliklerini inceleyelim isteriz. İncelemeler sırasında 3D performanslarınada konuyu bölmeden değineceğiz.

Konuyu okurken LCD ,Plazma ve LED Tv lerin çok farklı modelleri olduğunu ve modelden modele değerlerin değiştiğini unutmayın.

Gelecek Teknoloji Gözlüksüz 3D :

Son zamanlarda mevcut 3D teknolojisinin gözlüksüz 3D görüntü teknolojisiyle değişeceğine dair haberler çıkmakta. Toshiba Satellite P serisi laptoplarda gözlüksüz 3D teknolojisi hayat buldu bile. Bu yeni teknolojide sorunun göz tam ekran merkezine dik bakmadığı takdirde görüntünün bozulması. Laptop gibi karşıdan bakılan ve küçük ekranlarda bu sorun cüzzileşiyorsada büyük ekranlarda sorun oluşturduğu belirtilmekte.

Büyük ekran TV lerde yine Toshiba 55ZL2 (55") gözlüksüz 3D teknolojisini kullanarak piyasaya sürdü. Ekran 9 farklı görüntü vererek çeşitli açılardan (9 bölge) net görüntü vadediyor. Teknolojinin mantığı iki göze belirli bir sapma ile farklı görüntü vermekten ibaret. Bu sayede izlenilen görüntü 3D gibi algılanıyor. 9 Farklı görüntü vermeside 9 farklı açıdan / bölgeden net görüntü alınmasını sağlıyor. Ancak söz konusu modeli inceleyenler gözlüklü 3D lerde olduğu gibi görüntünün dışa çıkması hissini vermediğini ,sadece bir derinlik hissi uyandırdığını ifade ediyorlar. Yani 3D hissi vermede gözlüklü 3D ler çok daha başarılı bulunuyor şuan için. Anlaşılan bu teknolojinin biraz daha zamana ihtiyacı var gibi. Zaten fiyat olarakta 25.000 TL ve üzeri rakamlar telafuz ediliyor.

LED , LCD , Plazma TV Nedir ?

LCD TV ( Liquid Crystal Display) : İki panel arasındaki sıvı kristal dolu hücrelere beyaz ışığın çarparak kırılması ile görüntü veren bir sistemdir. Beyaz ışık olarak florasan ışığı kullanılır. Paneller çeşitli filtrelerle kaplıdır. LCD TV lerde görüntüyü oluşturan bu sıvı kristaller organik kökenlidir ve bu nedenle ısıdan ve ışıktan etkilenir. Isı ve ışık etkisi ile zamanla görüntü kalitesi düşer.

LCD paneller radyasyon yaymaz ve görüntü hücreleri arasında boşluk yoktur. Bu nedenle gözü yormadıkları gibi mesafeye bağlı olarak görüntüde dağılma yada bozulma olmaz. Odaklanma sorunu oluşturmaz. Görüntü parlak ve nettir.

Sıvı kristalden oluşan görüntü hücrelerinin tepki süresi eski tip CRT ekranlardan DÜŞÜKTÜR. Bu nedenle hızlı ve hareketli görüntülerde flulaşma gibi sorunları olabilmektedir. Eski tip LCD Tv lerde özellikle görüntü yenilenme frekansı düşük olduğu için tutukluklar vs. yaşanabilmektedir. Yani görüntü hareketi arttıkça kalite düşer. Netlik azalır.

LCD TV ler 45 dereceden fazla açılardan izlendiğinde görüntü kalitesi düşer. Renk kayıplarına neden olur. Yani iyi bir görüntü için ekrana mümkün mertebe tam karşıdan bakmanız gerekir. Yüksek kalite LCD lerde bu sorun kısmen aşılsada LED yada plazma kalitesinden uzaktır. Ayrıca arkadan gelen ışığa karşı hassastırlar.

LCD lerin bir diğer sorunuda SİYAH rengi tam verememesidir. Bildiğiniz gibi siyah ışık yoktur ,ışığı vermediğinizde siyah görüntü oluşur ancak LCD teknolojisinde ışığı tamamen kesmek mümkün olmadığı için hafif parlak bir siyah verir.

Eski tip LCD Tv lerde bir görüntünün uzun süreli sabit kalması görüntü hücrelerinin yanmasına ,bozulmasına neden olabilmektedir. Bu sorun LED Tv lerdede vardır. Sadece plazmalarda yoktur.

LED TV : LCD Tv lerin yukarıda sıvı kristallerden oluşan görüntü hücrelerine beyaz floresan ışığı çarpmasıyla görünütü verdiğini anlatmıştır. LED Tv lerde esasen bir LCD dir. Aradaki fark beyaz ışık olarak floresan ışığı değilde şiddeti ve rengi ayarlanabilen LED ışığı vermesidir. Yani LED Tv den için Led aydınlatmalı LCD tv dir desek hata olmaz. Görüntü hücrelerinin Led lerden oluştuğu teknoloji Led Tv teknolojisi değildir. Oled ve Amoled teknolojilerinde görüntü hücreleri ledlerdir.

Aydınlatmanın Led olması sayesinde hem enerji tasarrufu sağlar ,hem daha incelir hemde görüntü keskinliği ve kalitesi yükselir. Arkadan gelen ışıktan etkilenme düzeyi azaldığı gibi geniş açılardanda net görüntü alınabilmesini sağlar. LCD lerde olduğu gibi siyah ve tonları renkleri vermede kısmen sorun yaşasada bu hususta LCD lerden çok daha başarılıdır çünkü LED ler kapatılabilirdir. Ancak siyah ve tonlarını vermede asla plazma kadar başarılı değillerdir. Bu arada LED tv lerde görüntüyü LED ler üretmez. Sadece görüntü hücrelerine ışık kaynağı olarak kullanılır.

LED TV lerin bir diğer sorunuda ölü renk hücresi sorunudur. Yeni nesil LED lerde ölü hücre oranı yok denecek kadar aza insede zamanla ölü hücreler oluşturabilmekte ve görüntü kalitesini düşürebilmektedir. LED Tv lerin ömrü de yaklaşık LCD ler kadardır.

Düşük yenileme hızına (frekansına) sahip Led TV ler tıpkı LCD ler gibi hareketli görüntüleri net göstermekte sorun yaşayabilmektedir. Hareket hızlandıkça kalite düşmekte hatta takılmalar olabilmektedir.

Led Tv ler renkleri olduğundan daha canlı ve parlak gösterirler.

PLAZMA TV : Plazma maddenin 4. halidir. Katı sıvı yada gaz değildir. Bir tür iyonize edilmiş gaz bulutu(neon ve xenon) gibi düşünülebilir. Bu plazmaya elektronlar çarptığında gaz tıpkı florasan lambadaki gibi bir ışıma yapar. Kabaca plazma tv teknolojisinin mantığı budur.

Plazma Tv ler manyetik alanlardan etkilenmez. Ölü hücre sorunları yoktur. Görüntü açısı oldukça geniştir ve arkadan gelen ışıktan etkilenmezler(neoplazma). En büyük artıları siyah ve tonlarını tam bir gerçeklikle göstermeleridir. Görüş açıları çok geniştir. Yanlardan rahatlıkla net görüntü alınabilir.

Plazma Tv lerde renk ve görüntü kaybolması sıfıra yakındır. Bire bir gerçek görüntü sunar.

Plazama Tv lerin en büyük artılarından biriside hızlı hareket eden görüntüleri hiç bir takılma yada renk -görüntü kaybı olmadan gösterebilmesidir. Plazma Tv lerin ömrü oldukça uzundur. Özellikle son zamanlarda çıkan yeni teknolojilerle ömür oldukça artmıştır (en eski teknolojilerde bile günlük 4 saat izleme ile 20 yıl ve üzeri).

Plazma Tv ler nispeten daha incedir. 42" den büyük ekranlarda plazma tv ler daha rantabıldır.

Plazma Tv çok çok düşük radyasyon yayar. Bununla birlikte elektrik sarfiyatları yüksektir.

Plazma Tvlerin ekranını özel yöntemlerle temizlemek gerekir. Rast gele ekranı silinmez. Bu nispeten Led ler içinde geçerli olsada plazmalar daha hassastır.

Neoplazma ise panasonic firmasının geliştirdiği yeni plazma teknolojisine verdiği isim. Elektrik sarfiyatı daha düşük ,ısınma sorunu daha az ,ömrü daha uzun ve renk kalitesi biraz daha fazla bir panel türü.

Şimdi LED ve Plazma TV leri kıyaslayan bir tablo yapalım. LCD Tv leri tabloya koymaya grek duymuyoruz zira fiyat dışında hemen her tür veride LED ve Plazma teknolojisinden geri kalıyor.

Aşağıdaki kıyaslama sadece geneldir. Nihayetinde LED ve plazma Tv lerin değişik kalite ve özelliklerde tipleri vardır. Kıyas yaparken esasen fiyatına göre bir kıyas yapmak gerekir. Nihayetinde son teknoloji/model bir neoplazma tv ile eski teknoloji bir LED tvyi kıyaslamak hata olur.

Kriter LED TV Plazma / NeoPlazma
Renkler Renkler olduğundan daha canlı ve parlak. Daha az renk sayısı. Bire bir gerçek renkler. Yüksek renk sayısı ,gerçek renkler.
Hareketli Görüntülerde Performans Düşük yenileme hızındaki eski teknolojiler sorunlu. Hareket hızı arttıkça sorun artıyor. Görüntüde takılma olmaz. Yüksek frekanslıdır.
Yüksek Işıklı Ortamda Yansıma Yansıma yapmaz. Eski teknolojide yansıma nispeten olsada yeni teknolojilerde yansıma sorunu çözülmüştür(Neoplazma).
Ölü Görüntü Hücresi-Ekranda Bozulma Ölü görüntü hücresi sorunu vardır / olabilir. Elektrik dalgalanmalarından daha sık etkilenir. Ölü hücre sorunu yoktur ancak paneli fiziki darbelere daha hassastır.
Enerji Tüketimi Düşük Elektrik Tüketimi Yüksek Elektrik Tüketimi
Siyah ve Tonlarında Kalite Nispeten düşük. Parlak siyah ve tonları Birebir gerçek görüntü
Renkler Arası Geçiş Nispeten Düşük Başarı Başarılı
Kontrast Oranı (En parlak bölgenin en mat bölgeye oranı -Her renk için) Düşük Yüksek / Gerçek Kontrast
Görüntü Netliği Nispeten Düşük Yüksek
İzleme Açısı Eski tiplerde nispeten düşük Daha geniş izleme açısı
Radyasyon Seviyesi Düşük Dahada Düşük
Arızaya Yatkınlık Yüksek Düşük
Görüntü Yenileme Hızı Düşük Çok Yüksek/Oyunlar için ideal
Işık Gücü Düşük Yüksek
Ekranda Kararma ,Karıncalanma Muhtemel Muhtemel
Isınma Düşük Yüksek
Yüksek Ekran Boyutları İçin   Daha Uygun
3D Performansı Düşük yenileme hızlı Ledler sorunlu Yüksek

Kolay Gelsin.