Откатные ворота doorhan купить в спб по выгодной цене откатные ворота дорхан цена.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
   
 

MİKROMETRE KULLANIMI

 

Mikrometreler milimetrenin binde biri kadar kalınlıktaki cisimleri ölçmeye yarayan ,son derece hassas mekanik ölçme aletleridir. Son zamanlarda elektronik mikrometrelerde çıkmıştır. Mikrometreler milimetrenin yüzde biri ve binde birini ölçebilecek hassasiyetlerde üretilirler.

 

 

Mikro

metreler zamanla hassasiyetini kaybedebilir. Yaptığımız ölçümden emin olmak için sıfırlanması gerekmektedir. Bu sıfırlama mikrometre setinden çıkan sıfırlama mastarlarıyla yapılır. Mastar mikrometreye takılıp arkasındaki cırcırla iyice sıkılır. Okunan değer aşağıdaki gibi olmalıdır. Eğer bir hata varsa mikrometre kutusundan çıkan ayar anahtarı ile ayar yapınız.Ayarsızlık 0.02 mm den az ise , anahtarın kalın uçlu tarafı ile sabit kovanı çevirerek yapınız. Eğer ayarsızlık 0,02 mm den fazla ise ayan cırcır tarafını anahtarın ufak ağızlı tarafı ile çevirerek yapınız.

 

 

 

 

 

 

Mikrometre ile ölçüm yaparken sıkma işlemi hareketli kovandan -tamburdan değilde cırcırdan yapılmalıdır. Cırcır boşa rahatça dönene kadar çevirilmelidir. Aksi takdirde aşırı sıkmış ve yanlış ölçü almış olabiliriz.

 

Mikrometrenin sabit kovanı üzerinde yazan rakamlar milimetredir. Alttaki çizgiler ise yarım milimetreyi ifade eder.

 

Örnekler üzerinden mikrometre okumayı açıklamaya çalışalım.

 

 

Yukarıdaki mikrometrede sabit kovan tam 2 mm yi göstermekte. Dikkat edin 2 mm yi geçmiş ancak aşağıdaki 0.5 mm çizgisi görülmemiş. Yani ölçü 2,5mm yi geçmemiş 2 mm ila 2.5 mm arasında bir yerde. Sabit kovan üzerindeki yatay çizgi hareketli kovan üzerindeki sayılardan 29 u işaret etmekte. Demekki ölçümüz 2mm + 0,29mm = 2,29mm.

 

Bir Örnek daha verelim.

 

Resimdeki mikrometrenin sabit kovanı 19 mm de durmuş ve biraz ilerlemiş ,aşağıdada 0.5 mm yi gösteren çizgi görünüyor. Hareketli kovansa 0 ı gösteriyor. Demekki ölçümüz 19 + 0.5 = 19,5 mm.

 

Bir Başka Örnek

 

Yukarıdaki örnekte mikrometrenin sabit kovanı üstte 21 mm yi gösteriyor. sabit kovanın ortasındaki yatay çizginin altında yarım mm çizgiside okunabiliyor. Yani ölçümüz 21,5 mm nin üzerinde bir ölçü. Hareketli tambur 17 de durmuş. O halde ölçümüz 21.5+0.17 = 21.67 mm'dir.

 

Mikrometrelerin çok değişik tip ve hassasiyet oranları vardır. Buna göre okunması değişebilsede mantığı hep aynıdır. Biz 1/100 hassasiyetteki mikrometrelerde okuma yaptık. Piyasada en sık kullanılan tür bu olduğu için. Milimetrenin yüzde biri hassasiyet yüksek bir hassasiyettir.

 

kolay gelsin.

 

 

 

 

Kaynak : Balıkesir Üniversitesi Dökümanları ve Tecrübelerimiz.