KAĞIT pH METRE ile pH ÖLÇÜMÜ

pH Metreler sıvıların asit baz dengesini ölçen aletlerdir. pH değeri 1-14 arası rakamlarla ifade edilir. pH değeri 1 den 7 ye kadar asit ,pH 7 nötr ,7-14 arası ise alkali yani baziktir. Değer 1 e yaklaştıkça asitlik artar ,14 e yaklaştıkça baziklik artar. İçme suyu için alkali suların daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Toprak içinsa nötüre yakın değerler idealdir ,tabi bu yetiştirilecek ürüne göre değişmektedir.

Dijital pH metreleri kullanmak son derece kolaydır. pH ı ölçülecek sıvıya pH metrenin sensörü batırılır ve ekrandan değer okunur. Ancak kağıt pH metrelerle ölçüm daha farklıdır. Kağıt PH metreler içerisinde onlarca pH ölçü kağıdı olan bir kutucuk şeklindedir. Üzerlerinde 4 farklı renkte kimyasal bulunur. Bu kimyasallar bir indikatör görevi görür. İndikatör kimyasallar herhangi bir sıvı ile temas ettiğinde renk değiştirir ve biz bu renk değişimlerine bakarak ph ölçümü yaparız.

Örneğin aşağıda çayın pH ı ölçülmekte. pH kağıdı çaya batırılmakta ve pH kağıdının renginin değişmesi için bir müddet beklenmekte. Kağıt Ph metrelerin kutusunda önlü arkalı renk kodlarını içeren bir skala vardır. Rengi değişen kağıt bu skalaya bakılarak tam eşleşmenin sağlandığı nokta bulunur. 4 rengin tamamı eşleşmelidir. Renklerden ton olarak iki değerin arasında kalan varsa pH ın bu iki renge ait değerin arasında olduğu sonucuna varılır. 5,5 gibi. Bizim çayımızın pH ı 5 çıktı. Yani asidik.

Toprak gibi katı cisimlerin pH değerini ölçmek içinse şöyle bir yöntem izlenebilir. Topraktan bir parça temiz cam bir kaba koyulur ve üzerine saf su (akü suyu) dökülerek iyice çalkalanır. Saf su yerine çeşme suyu vs. kullanacaksanız önce suyun pH ını ölçün. Aksi halde topraktan aldığınız ölçü toprağamı ait yoksa sudan dolayımı emin olamazsınız. Toprak su karışımı bir müddet bekletilir ve toprağın çökelmesi beklenir. Sonra suya pH kağıdı batırılarak ölçüm yapılır.

Ölçüm yapacağınız sıvı aşırı renklere sahipse ve renk kodlarını etkileyeceği kanaatindeyseniz sıvıya kağıdın arkasını değdirin ,kimyasal yüzey sıvıya batmasın ve bu şekilde kiyasallar sıvıyı kağıttan emene kadar bekletin.

Aşağıda bizim elimizde bulunan standart bir kağıt Ph metrenin renk kodları verilmiştir.

Kolay Gelsin.