Полимерные наливные полы полимерное покрытие пола цена tpmstroi.ru/polimernye_poly/.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EVDE İSTEDİĞİNİZ VOLTAJDA KURU PİL YAPIN

Klasik bir kuru pil (konvansiyonlu) çinkodan yapılmış silindirik bir kap, kabın merkezinde karbon çubuk ve aralarında jelimsi manganez dioksit bulunur. Alkali piller ise karbon-çinko pillerden ortalama 7 kat daha uzun ömürlüdür. Alkali pillerdede yine karbon çinko elektrod kullanılır ancak elektrolit olarak (levhalar arasındaki jelimsi madde) potasyum hidrooksittir. Üçüncü pil çeşidide civalı pillerdir. Voltaj pilide denir. Özellikleri bitene kadar sabit voltaj vermeleridir. Bu pillerdede elektrot olarak civaoksit ve civa kaplamadır. Elektrolit olarakta potasyum hidroksit kullanılır. Aşağıdaki tarifi tüm bu piller için değiştirerek yapabilirsiniz.

Listedeki kimyasalları çeşitli kimyasal ürün -temizlik maddesi -zirai madde -medikal ürün satıcıları gibi yerlerden bulabilirsiniz. Ayrıca internettede http://magaza.hammaddeler.com/ gibi sitelerde pekçok hammaddeyi bulabilirsiniz.

1.5 Volt Pil İçin Gereken Malzemeler :

Bu konunun asıl işe yarar noktası şurada. Normalde pil heryerde bulanabilen bir malzemedir. Neden uğraşalımki diye düşünülebilir. Ancak standart dışı pillere ihtiyacı olanlar ,örneğin 2Voltluk ,4 Voltluk pile ihtiyacı olupta bulamayanlar levhaların ebatlarını belirli oranda büyütüp küçülterek istediği pili yapabilir. 1,5 Volt için yaklaşık 55 cm2 alana ihtiyaç var. 2 Voltluk pil yapacaksanız 55*2/1,5=73 cm2 lik levhalara ihtiyacınız olacak. Hobi elektronikçilerinin işine yarayacağını düşünüyoruz. Aşağıda kuru karbon çinko pili anlatıldı. Yukarıdaki bilgiler ve biraz deneme ile sizde alkali pil yada civalı pil üretebilirsiniz.

1- 1 Adet 10x5 cm ebatlarında çinko tabaka (çinko yağmur oluklarından kullanabilirsiniz)

2- 1 Adet 10x5 cm ebatlarında karbon tabaka

3- Manganez Dioksit

4- Toz Nişasta

5- Amonyum Klorit

6- Pamuk

7- Bakır Tel

Yapılış Sırası :

1. Nişastayı biraz su ile iyice karıştırın ve macun kıvamına gelene dek kaynatın. Macun kıvamına gelen gelen nişastaya manganez dioksidi macun çok sert bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

2. Manganez dioksitli nişastamızı çinko tabla üzerine iyice yayın.

3. Pamuğu çinko tabla ebatlarında kesin ve amonyum kloritle iyice ıslatın. Yün kumaşta olur. Onun üzerine manganez dioksitli nişasta macunundan bir tabaka daha ilave ediniz. Yani iki macun tabakasının arasına amonyun kloritli pamuk koymuş olduk.

4. Karbon tabakayı macunun üzerine koyun ve biraz bastırın.

5. Çinko levhası — ,karbon levhası + olan 1,5 Voltluk bir pilimiz oldu.

Kolay Gelsin..

Bilim Teknik Yayınlarından Faydalanılmıştır.