Этапы ухода за лицом советы косметолога по уходу за кожей на каждый день лица. https://taxicrm.ru системы автоматизации служб такси. С миру по нитке

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PUNTA KAYNAĞI NASIL YAPILIR :

Punta Kaynak demek nokta kaynak demektir. Esasen iki metalin bir noktadan kaynatılması işlemine puntalamak denir. Punta kaynak makinaları herhangi bir elektroda ihtiyaç duymadan iki metali yüksek akım ile ısıtarak birleştirmeye yarar. Direnç nokta kaynağı olarakta adlandırılır. Resimde çeşitli punta makineleri görülmektedir. Öne doğru çıkıntı yapan bakır kısım punta kaynak makinesinin elektrodlarıdır. Puntalanacak malzeme birleştirilerek elektrodların arasına yerleştirilir. Elektrodlardan alttaki sabit elektrodtur. Kaynatacağımız malzeme sabit elektroda dayanır ve el yada ayakla pedala basılarak üst elektrodun alt elektroda yaklaşması sağlanır. İki elektrod arasından yüksek akım geçer ve elektrodlar arasındaki malzemeyi biri diğerine kaynatır.

Bazı punta makinelerinde elektrodların içinden su geçerek ısınan elektrodun kolayca soğumasını sağlar. Bu sayede ısınan elektrodun malzemeye yapışmasıda önlenir.

Punta kaynağıyla kaynak yaparken elektirik çarpma ihtimaliniz yoktur ,içiniz rahat olsun.

Punta kaynağı belirgin bir dikiş izi yapmaz ve kısa sürede bitirilir.

Punta kaynağı sıklıkla saçların birleştirilmesinde kullanılır. Yapılacak kaynağın kalitesini malzeme kalınlığı ,elektrodların uyguladığı basınç ve elektrod akım ve frekansı etkiler. Malzeme kalınlığı artıkça akımın ,malzemeye uygulanacak baskı kuvvetinin ve akım verme süresininde uzaması gerekmektedir. Eğer çok fazla abartırsanızda malzemeyi delebilirsiniz.

Punta kaynağı yaparken dikkat etmeniz gereken ilk husus gerek eletrodlarda gerekse kaynatılacak malzemelerin hem biri birine eden kısımlarında hemde elektrodlara değdiği kısımlarında oksitlenme ,boya gibi yabancı malzemeler bulunmamasıdır.

Piyasada genellikle mekanik ve pnomatik baskı mekanizmalı punta kaynak makinaları bulunmaktadır. Son zamanlarda küçük işler için şarjlı makinelerde çıkmıştır. Ayrıca seyyar tipleride mevcuttur.

En kolay kaynak türü punta kaynağıdır.

Kolay Gelsin.

  evdeteknik.com