Установка драйвера для принтера hp laserjet 1018 скачать драйвер для laserjet 1018.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeminlerde PVC Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Piyasada çok değişik türlerde ve desenlerde PVC zemin kaplama malzemeleri mevcuttur. m2 Fiyatlarıda 5-6 Tlden tutunda 30 TL ye kadar değişebilmektedir. Fiyatlarda en büyük etken malzemenin kaç kat olduğudur. Biz en az 2 katlı olmasını tavsiye ederiz. 3 Katlı PVC malzemelerse çok daha uzun ömürlüdür. Normal bir konutta neredeyse evladiyeliklerdir denilebilir. PVC kaplarken zeminde kullanacağınız yapıştırıcıdan ötürü işlemi bir defa yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle malzeme kalitesini yüksek tutmanız önemlidir.

 

PVC zemin kaplamaları kolay temizlenirdir. Antibakteriyel türleri bakteri barındırmaz. Estetiktir ve aşınmaya dayanıklıdır. Özellikle apartman yada konut merdivenleri için oldukça uygundur.

 

Aşağıda bir firmanın çeşitli PVC desenleri gösterilmektedir.

 

 

 

İhtiyaç duyacağınız malzemeler :

 

1. İhtiyacı karşılayacak m2 de PVC ..Eğer merdiven kaplayacaksanız ve merdiveniniz dikdörtgen şekilli ise en az %20-30 alana zam yapın ,merdiven daireselde merdiven alanının iki katına kadar zam yapabilirsiniz. Bu birazda malzemeyi kesmede kullanacağınız ustalıkla ilgilidir.

 

2. Alanı kaplamaya yetecek kadar derby sıvı yapıştırıcı ve yapıştırıcıyı zemine yaymak için bir spatula.

 

3. Merdiven kaplayacaksanız her basamağın uç koşeleri için yeterli sayıda aliminyum doğrama köşebent.

 

4. Aliminyum profiller için silikon ,silikon tabancası ve japon yapıştırıcısı

 

5. PVC yi kolay kesebilmek için kanca maket bıçağı (resimde mevcut- çok önemlidir)

 

 

Zemin Kaplamaya Başlayalım :

 

Önce ilk yapmanız gereken zemini hazırlamaktır. Zemindeki çukurları doldurun ,çıkıntıları ise yontun ,JET kullanabilirsiniz.

Zemini temizleyin ve tozdan arındırın. Zemin kuru olmalıdır.

 

Eğer merdiven kaplayacaksanız en üst basamaktan ,oda döşeyecekseniz en köşeden işe başlayınki sonra kapladığınız yere kurumadan basmak zorunda kalmayasınız.

 

Merdiven kaplamada basamakların L yaptığı her basamak için PVC mizi keseceğiz ve her basamak için ayrı ayrı keseceğiz. Merdiven daireselse bir gazete gibi geniş bir malzemeyi basamağa kaplayıp fazlalıkları keserek şablon çıkarabilir ve PVC yi bu şablona göre kesebilirsiniz. Odalar için hazır PVC levhalarını doğrudan döşeyebiliriz. Alan dar ise uygun ölçüde kesebiliriz. Bir parçayı doğru kestikten sonra kesilen parçayı şablon olarak kullanıp diğer parçalarıda ona göre kesebilirsiniz.

 

 

Yeterli sayıda PVC levhası kestikten sonra bir kaç basamağa (en üstten başlamayı unutmayın) komple boşluk kalmadan yapıştırıcıyı sürün . Bir bölgeye döküp spatula ile tüm yüzeye yayın. Yapıştırıcı bir kaç dakika dinlenebilir. Daha sonra kestiğiniz PVC levhayı merdivenin dip köşesine geleceği yerden hafif kırılarak yerine oturtulur. Yerine iyice yerleştirilirken bir fırça ile bastırılarak iyice yapışması ve yerine oturması sağlanabilir.

 

 

PVC döşeme işi bittikten sonra köşebentleri monte edeceğiz. Eğer köşebent kullanmazsak basamak köşeleri kısa sürede yıpranacaktır. Ayrıca profiller estetiktir. Her basamağın uç köşesinde bir profil olmalıdır. Profilin içini silikonla iyice dolduracağız ve basamak köşelerine iyice oturtacağız. Silikon basamak köşesinin şeklini aldığında köşebendi-profili kaldırdırıp silikonun üzerine japon yapıştırıcısı süreceğiz. Japon yapıştırıcıları aliminyum profilleri yeterince tutamaz. Ayrıca silikonun yumuşaklığı darbeleri emmesi sayesinde ömür uzatan ve sesi engelleyen bir etmendir. Japon yapıştırıcısı olarak katılaştırıcı spreyi ile birlikte satılan türleri seçerseniz kısa sürede donmasınıda sağlarsınız. Yani özetle silikon ve Japon yapıştırıcısını kombine kullanarak maksimum konfor ve sağlamlık sağlayacağız.

 

 

Bu şekildede tüm köşebentleri yerleştirdiğinizde işlem bitmiştir. Bir müddet kurumaya bırakıp kullanıma başlayabilirsiniz. Güle güle eskitin.

 

NOT: Köşebent için alacağınız profilleri istenilen ölçülerde hazır kestirebilirsiniz. Yada bir metal testeresi ile kesip eğe ilede düzleyebilirsiniz.

Kolay Gelsin