Art materials art products online Artdiscount ArtDiscount.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARI KANTARON

Sarı kantaron son zamanlarda ABD de en çok kullanılan besin takviyesi olmuştur. Çok yıllık yabani bir bitkidir. Avrupa ve Batı Asyada doğal olarak bulunmaktadır.

Sarı kantaronun pek çok faydası bulunsada şöhretini depresyon tedavisinde gösterdiği başarıya borçludur. Günde iki fincan içilen sarı kantaron insanda stresi gidermekte ve depresyon durumunu ortadan kaldırmaktadır. Alman ve İngiliz doktorlar sarı kantaronu prozac gibi antidepresanlardan 20 kat fazla tavsiye etmişlerdir (bilimsel makalelerde). Avusturalyada yapılan bir araştırmada hafif ve orta dereceli depresyondaki hastalar sadece ve sadece sarı kantaron kullanılarak tedavi edilmiştir. Sonuç %67 gibi yüksek bir başarı oranıdır. Bu çoğu anti depresan ilacın başarı yüzdesinin üzerindedir. Almanyada yapılan benzer bir araştırmada 1 ay içerisinde %80 başarı sağlanmıştır. Bunun üzerine Alman Sağlık Bakanlığı depresyon ve ankesiyete tedavisinde sarı kantaronun ilaç olarak kullanılabileceğini onaylamıştır. İşin güzel tarafı tadı ve kokusuda oldukça güzeldir.

Sarı kantaron uykusuzluk ,uyku bozuklukları ,kaygı ,endişe ,stres ve en son Gülhane Askeri Tıp Akademisinin bir araştırmasına göre gözde oluşan sarı leke hastalığına karşı son derece etkilidir.

Sarı kantaronun yara ve yanıkları iyileştirme özelliği olduğuda söylenmektedir. Bu nedenle şahsen mide ve sindirim sorunlarım için kullanmaktayım. Sindirim sorunları ile stresin bir bir bağlantısı olduğundan hiç şüphem yok.

Sarı kantaronun günde iki fincan kullanılacağını söyledikten sonra bir diğer sorunu belirtmek isterim. Sarı kantaron poşet çay şeklinde pek bulunmamaktadır ,şahsen ben bulamadım. Zaten poşet çaylarında poşetinin kansorojen olduğu söylenmekte. Bunun yerine aktarlarda kapalı poşetler içerisinde satılmakta. Kantaronun hazırlanması için üzerine kaynar su dökülüp on dakika demlenmesi gerekmekte. Bir fincan içinde demlik kirletmek sıkıntı olmakta. Bir fincan çay için bu eziyete katlanmamanın yolunu tesadüfen sitemize reklam veren (sol baştaki reklam) bitnekadar.com sitesinde gezinirken buldum.

Resimdeki kaşığı sipariş ettim ,kaşığın haznesine kantarondur ..vs artık ne içecekseniz koyuyorsunuz ve kapatıp kaynar su dolu fincanda kaşık olarak kullanıyorsunuz. Çok pratik ve kullanışlı. Bu şekilde istediğiniz bitkisel ürünün çayını poşet çay pratikliğinde elde ediyorsunuz. :) .Bu kısım biraz reklam gibi oldu ama ciddi ciddi çok işe yaradı. Tavsiye ederim.

Gelelim uyarılar kısmına ,doktorlar antidepresan ilaçlarla ,tansiyon ilaçlarıyla kullanımının sakıncalı olabileceğini söylüyor. Hamilelere tavsiye etmiyor. Organ nakli ve ameliyat sonrası tavsiye edilmiyor. Özetle ilaç kullanıyor yada herhangi bir hastalığınız varsa doktorunuza danışarak kullanın demekte fayda var.

Afiyet olsun.