Georgia apostille. Florida apostille. Birth certificate apostille.. новости строительства https://kinokrolik.ru/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      YAKIT TASARRUFU
 

Aracınızın Daha Az Yakması İçin :

Aracınızın daha az yakması ve yakıt tasarrufu yapmanız için dikkat etmeniz gereken hususlar önem sırasına göre aşağıda listelenmiştir.

 • Aracınızın az yada çok yakmasında en önemli husus sürüş alışkanlığınızdır. Hızınız ne olursa olsun gaz pedalına ne kadar bastığınız ve motorun deviri yakıt için kilit husustur. Az yakmak için motorunuzu ideal devirde kullanmaya gayret edin. Düşük vites yüksek devir yada yüksek vites düşük devir durumlarından kaçının ,motoru boğmayacak şekilde nispeten erken vites geçişi yakıtınıza olumlu etki yapacaktır . Gaz pedalı ile fazla oynamayın. Uzun yolda ayağınızı gaz pedalında sabit tutun. Gaza ve frene fazla basmak demek çok yakmak demektir. Gazıda frenide minimum seviyede kullanın. Özellikle karbüratörlü motorlarda gaza ani basmak motora anlıkta olsa yakamayacağı kadar zengin karışım vermek demektir. Gaza ani basmakla ani hız veya güç elde edemeyeceğiniz gibi aracınıza fazla yaktırırsınız. Bunun yerine gaza yavaş yavaş basın.
 • Hava filitrenize dikkat edin. Ustanızdan hava filitrenizin yerini öğrenin. Biraz dikkatle yerini sizde bulabilirsiniz. Hava filitrenizin yerini öğrenmek için motor hava kanallarını /borularını takip edebilirsiniz. Klasik bir araçta 15.000km de bakım yapılmaktadır ancak Türkiye şartlarında hava filitresi için bu süre çok fazladır. Ülkemizin tozlu şartları filitrelerin çok daha erken dolmasına neden olmaktadır. Temiz bir hava filitresi size %10 a kadar yakıt ekonomisi sağlayacaktır. Tavsiyemiz 3 er aylık periyotlarla hava filitrenizi söküp çırpın tozunu alın ,imkanınız varsa komprasörle hava tutun. DİKKAT ! : Hava filitresine tersten hava tutulmaz. Bu filitrenizi öldürür. Filitrenize hava tutarken filitrenin temiz (hava çıkış) tarafından havayı tutun. Bu sayede iri taneli tozların filitrenizin gözeneklerini genişleterek filitrenizi işe yaramaz hale getirmesini önlersiniz. Ayrıca motor bakımı yaparken bir adet yedek filitre alın. 7.500 km de değiştirin.
 • Ani kalkış ve ani durmalardan kaçının. Aracınızın en fazla yakıt tüketeceği zamanlar kalkma ve durma anlarıdır.
 • Bujilerinizi doğru seçin. Çoğu kez hatalı buji seçimi yapılmaktadır. Aracınızın kataloğundan uygun buji numaralarını öğrenin. En az iki bakımda bir bujilerinizi değiştirin ve buji kablolarınızı kontrol edin. Buji kablolarını kontrol etmek için motor çalışırken distribitörden buji kablosunu çıkarın ,motorda ciddi bir titreme olmalıdır. Bu titreme kablosunu çektiğiniz pistonun çalışmamasından kaynaklanır ve bu değişim bize kablonun sağlamlığını gösterir. 4 Kabloyuda bu şekilde test edin. Elinizde ölçü aleti varsa en uygun yöntem bu olacaktır. Düzgün bir ateşleme için bujilerin sağlıklı olması gereklidir.
 • Aracınızın bakımlarını zamanında yaptırın. Eskimiş yağ yeterli yağlama yapamayacağından sürtünmeleri artırarak yakıt sarfiyatını artırır.
 • Lastiğinizin orjinal ebatlarıyla oynamayın. Daha geniş tabanlı ,daha yüksek yada alçak lastik kullanımı aracınızın daha fazla yakmasına neden olacaktır. Vakumlu kış lastikleride yakıtı artıran bir etmendir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına inmeden kış lastiklerinizi kullanmayın.

 • Aracınızda fazla ve gereksiz ağırlık bulundurmayın.
 • Karbüratör yada enjektör ayarlarınızın doğruluğundan emin olun(sitemizde karbüratör temizliği ele alınacaktır).
 • Motor içinde oluşan kurumlardan kurtulmak için 2-3 depoda bir temizleyici ,kurum sökücü yakıt katkılarından kullanın.
 • Aracınıza yaptıracağınız her modifiye ,spoyler — yağmurluk -çamurluk vs. takılması gibi hava sürtünmesini artıracağından yakıtınızı etkileyecektir.
 • Pek çok kişi yokuş aşağı inerken vitesi boşa alarak yakıt ekonomisi yaptığını sanır. Oysa durum tam tersidir. Aracınız yokuş aşağı giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde pistonlara yakıt vermeyecektir. Yani gaza dokunmadığınız sürece yakıt sarfiyatınız sıfırdır. Oysa vitesi boşa aldığınızda motor rolanti devirinde çalışacak yani yakıt tüketecektir. Yokuş aşağı inerken aracı bir üst vitese alıp ayağınızı gazdan çekmeniz ekonomik olacaktır.
 • Açık pencereler paraşüt etkisi yaparak aracınızın hava sürtünmesini artıracak ve fazla yakmanıza neden olacaktır. 80-90 ve üzeri hızlarda klima kullanmak camları açmaktan daha ekonomik olacaktır.
 • Lastik basıncınıza dikkat edin. Düşük lastik basıncı lastiklerinizin sürtünmesini artırarak fazla yakmanıza neden olur.
 • 1500-1600 motor ,90-110 Hp ortalama bir araç 80-100 km hızlar arasında minimum yakıt sarfiyatı verecektir.
 • Bu tavsiyelere uyarak %30'a varan yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

Kolay Gelsin.