Лечение геморроя. Портал о серебре

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EVDE YANGIN SÖNDÜRÜCÜ NASIL YAPILIR?

Bizim yapacağımız yangın söndürücünün mantığı oldukça basit. Sodyumbikarbonat ile sirke bir araya geldiğinde kimyasal bir tepkime oluşturur ve sonuç olarak bol miktarda karbondiyoksit meydana getirir. Bizde bir sistem kuracağız. Bu sistemde bir teneke içerisinde sodyumbikarbonat ve sirke biri diğerine birleşmeden bir arada duracak. Bizim vereceğimiz bir etki ile karışmaları sağlanacak. Tenekeye açacağımız 3 mm lik delikten yüksek miktarda karbondioksit köpüğü çıkacak ve bizde bu köpüğü yangın söndürmekte kullanacağız.

Yukardaki sistemde bir sıkı kapaklı bir teneke alacağız ,kapağın üzerine üzerine iki adet delik deleceğiz. Birisi 3 mm çapında ve köpük çıkış deliği olarak kullanılacak. Diğeri ise bardağı dağıtarak sirkeyi boşa çıkaracak olan tetik cubuğu için kullanılacak. Bu delik tamda kullanacağınız çubuğun çapında olmalı. Etrafında fazla boşluk olmamalı. Mümkünse sıfıra sıfır birleşmeli. Çubuğu fazla ince seçmeyin.

Bir plastik bardağın içine sirke koyacağız ve bardağın ağzını hafif ancak kesintisiz silikonlayacağız. Bardak ters döndüğünde sirkeyi sızdırmamalı. Bu bardağı bir yükseltiye koyup üzerine tenekeyi geçireceğiz (aşağıdaki resimde olduğu gibi) ve silikonun kurumasını bekleyeceğiz. Silikon kuruduğunda tenekeyi alacağız. Sirke sızmamalı.

Sodyum bikarbonatı suyla karıştırıp homojen bir kıvama getireceğiz. İçi sirke dolu ve tenekeye tam yapışmış bardaklı düzeneğimizin içerisine sodyumbikarbonatlı çözeltiyi dökeceğiz. Kapağı kapatıp tetik çubuğunu tam bardağın üzerine gelecek şekilde monte edeceğiz. Bu çubuğun diğer ucu 5 cm dışarda olmalı. Çubuğa vurduğumuzda bardağı yapıştırdığımız silikon atacak ve sirke ile sodyumbikarbonat karışacak. Sonuçta karbondiyoksitli köpükler hızla yükselip 3mm çapındaki deliğimizden fışkırmaya başlayacak.

Yangın söndürücümüz hazır.

Eğer çubuğun yeterince sıkı geçmesini sağlayamazsanız teneke kapağına sadece 1 delik delin ve çubuğu bu delikten geçirin. Ancak bu halde çubuğa vurup sirkeyi boşalttığınızda çubuğu yerinden çıkarmanız gerekecek ki bu delik aynı zamanda köpük çıkış deliği olsun.

Sonuçta mantık ihtiyaç halinde sirke ile sodyumbikarbonatı bir araya getirmek. Kendiniz daha farklı mekanizmalarda düşünebilirsiniz. Ancak unutmayınki bu şekilde ürettiğiniz yangın söndürücüleri elektrik yangınlarında kullanmamalısınız. Çünkü çözeltiniz iletkendir. Elektrik yangınlarında daha büyük sorunlara neden olabilir.

Kolay Gelsin.