строительство и ремонт http://okvsk.ru/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZICILAR

 

 

 

 

 

 

Nokta Vuruşlu Yazıcılar :

Nokta vuruşlu yazıcılar bir elektro mıknatısla yazıcı iğnesini çekip bırakarak önündeki şeritteki boyayı kağıda iğneleyen- yazan yazıcılardır. Daha çok fatura ,servis belgesi gibi birden fazla nüshası olan çıktılar almak için kullanılır. Renkli şeritler kullanılarak temel renkler kullanılabilir. Kartuş olarak şerit kullanılır.Sınırlıçözünürlük ve grafik yetenekleri, gürültülü çalışmaları, düşük hızlarıgibi olumsuz özellikleri olan bu tür yazıcılar; sadece harf ve rakamlardan oluşan, baskı gereksinimi olan muhasebe kayıtlarının basılması gibi işlerde halen kullanılırlar. Manyetik ve elektromanyetik kafalı yazıcılar mevcuttur. Manyetik kafalı olanlar daha hızlıdır. Nokta vuruşlu yazıcıları daha çok çözünürlük istemeyen birden fazla kopya gerektiren rutin fatura yada belge basımı yapan işyerleri tercih eder. Karbon kağıdı yada tunusolu kağıtlarla bir defada 3 kopya elde edilebilir. Kartuş yerine şerit kullandığından oldukça ekonomiktir.

 

 

 

Mürekkep Pürkürtmeli Yazıcılar :

En sık kullanılan yazıcılardandır. Oldukça düşük fiyata satılmasına karşın kartuşları çabuk bitmektedir. Kartuş mürekkeb haznesine verilen isimdir. Son zamanlarda kartuş doldurmak sık kullanılan ekonomik bir yöntem haline gelmiş ve pek çok üretici kartuşlarına çeşitli çipler takarak doldurmayı engellemiştir. Ancak kullanıcı tarafıda boş durmamış ,bu çipleri sıfırlamak için yöntemler geliştirmiştir :) .Ucuz çıktı almak isteyen kullanıcı ile kartuş satmak isteyen imalatçı arasında bir rekabet doğmuştur. Bu nedenle alacağınız yazıcıyı seçmeden önce kartuş durumunu iyi araştırın. Zira mürekkep püskürtmeli bir yazıcı ucuz olsada sık sık biten kartuşları hiçte ekonomik değildir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar nokta vuruşlu yazıcılardan daha hızlı ,lazer yazıcılardan daha yavaştır. Çözünürlük kalitesi oldukçe yüksektir. Fotoğraf kağıdıda kullanırsanız oldukça kaliteli fotoğraf çıktılarıda alabilirsiniz. Uzun süre kullanılmayan mürekkep püskürtmeli yazıcıların kartuşu mürekkebin donması ile hata verebilir. üzülmeyin bununda yolları var. Kaynar suda bekletmek yada alkol gibi çeşitli çözücülerle temizlemek kartuşunuzu kurtarabilir. Ayrıca çıktı ayarlarını minimize ederek kartuşunuzun çok daha fazla çıktı vermesini sağlayabilirsiniz.

 

Lazer Yazıcılar :

Son zamanlarda kullanımı gittikçe yayılmaktadır. Piyasadaki en kaliteli cihazlardır. Matbaa kalitesinde çıktı alabilirler. Aydinger asetat gibi çeşitli kağıtlara baskı alabilirler. Çok hızlıdırlar. Lazer yazıcılar kartuş yerine toner kullanırlar. Bu nedenle kolay kolay tonerleri bitmez. Biten tonerler doldurulabilirdir. Bazı lazer yazıcılar yüksek ısı ile çalıştığından fotoğraf kağıdına çıktı alamamaktadır. Fotoğraf kağıdına çıktı istiyorsanız alacağınız yazıcının bu özelliğine dikkat edin. Lazer yazıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcılardan daha pahalıdır.