Ага. Подробно тут: jackwharperconstruction.com смотри. Это важно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binaların Ağaçların Yükseklik Ölçümleri :

Bu yazımızda basit bir klinometre yapacağız. Klinometre inşaat mühendislerinin sık kullandığı bir eğim ölçme aracıdır. Kabaca bir gönye ve gönyeye bağlı bir ip ve ağırlıktan oluşur. Gönye ile nişan alınan cisimin dikey eksenle açısını ölçer.

Bir binanın yüksekliğini ölçecek olalım. Sıradan bir açı ölçer alacağız. Açı ölçerin 0 noktasına yani merkezine bir ip bağlayıp ipe bir ağırlık asacağız. Bu sayede ip yere dik açı çizecek. Gözümüzle açı ölçerin düz kısmından binanın çatısını hedef alacağız ve İpin tam bu halde kaç dereceyi gösterdiğini not edeceğiz. Bina ile aramızdaki mesafeyide ölçmemiz gerekecek yada adımlayarak yaklaşık mesafe belirleyeceğiz. 175 cm boyundaki bir kişinin adımı yaklaşık 75 cm dir. Bu şekilde binadan ne kadar uzakta olduğumuzu hesaplayabiliriz.

Gözümüzün yerden yüksekliğine yaklaşık 1,60 metre,

Açı ölçerde okuduğumuz değer A derece,

Binaya olan uzaklığımız L metre ise ;

Binanın Yüksekliği = LxTan(A-90)+1,6 metredir.

Bir Örnek verelim. Boyumuz 1,75 cm ve binadan 27 adımdan biraz az mesafedeyiz. Açı ölçerimizle ip düzeneğini kurduk ve ip 150 dereceyi gösterdi.

Bu durumda adımımız yaklaşık 0,75 metre ise binaya olan mesafemiz 0,75x27=20,25 Metre , yaklaşık 20 metredir. Gözümüzün yerden yüksekliğide yaklaşık 1,60 metre dersek ;

Bina Yüksekliği = 20x Tan(150-90)+1,60 = 36 Metredir.

Kolay Gelsin.