Адреналиновый драйв: неповторимые впечатления от аренды спорткаров в Дубае

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEKTRİK ÖLÇÜ ALETLERİ

Ampermetre:

Doğru veya alternatif akım devrelerinde alıcının çektiği akımı ölçen ölçü aleti olup devreye seri bağlanır. Ampermetreler (A) harfi ile belirtilir.

Voltmetre:

Doğru ve alternatif akım devresinin ya da devreye bağlı bir alıcının uçlarındaki gerilim değerini ölçmeye yarayan ölçü aleti olup devreye paralel bağlanır. Voltmetreler (V) harfi ile belirtilir.

Lcrmetre:

Elektrik devrelerinde değişik amaçlar için kullanılan ve alıcı olarak görev yapan direnç, bobin ve kondansatörün; direnç, endüktans ve kapasite değerlerini ölçen ölçü aletleridir. Lcrmetre ile doğru ölçüm yapabilmek için uygun kademe seçimi yapılmalıdır. (LCR) Simgesiyle gösterilir.

Lcr metre kullanımı için tıklayın.

Wattmetre:

Doğru ve alternatif akım devrelerinde alıcıların çektikleri elektriksel gücü ölçen aletleridir. Wattmetreler akım ve gerilim bobinlerine sahip olup akım bobini devreye seri, gerilim bobini devreye paralel bağlanır. Güç hesaplamalarda (P) harfi ile ifade edilir.

Frekansmetre:

Alternatif akım devrelerinde elektrik enerjisinin frekansını ölçen aletlerdir. Frekansmetreler devreye paralel bağlanır ve (Hz) şeklinde ifade edilir. (F) Harfi ile gösterilir

Multimetre:

Elektrik veya elektronik devrelerinde akım, gerilim, direnç, frekans endüktans ve kapasite ölçümü yapar. Bunların yanı sıra elektronik elemanların sağlamlık kontrolü ve uç tespiti işlemleri yapabilen tümleşik ölçü aletleridir. Multi metre kullanırken öncelikle DC- Doğru Akım ,yada AC Altarnatif Akım seçimi yapılmalıdır. Daha sonra Amper ,Volt ,Watt ne ölçülecekse döner düğme o konuma getirilmelidir.

Multimetre kullanımı için tıklayın.

Osilaskop:

Elektrik ve elektronik devrelerinde akım ve gerilimin değeri, frekans ve faz farkı ölçümlerini dijital veya analog ekranda grafiksel olarak gösteren aletlerdir.

Avometre :

Avometreler direnç ,kondansatör ,bobin ,endüktans vs. de ölçebilen bir multi metredir.  Kullanımı işlenecektir.

Avometre kullanımı için tıklayın.

   
MEB Dökümanlarından derlenmiştir...