Temp staff for dental practices typical process for dental practice owners hiring temp staff. Самая актуальная информация vet clinic Dubai тут.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

METAL DEDEKTÖRÜ NASIL YAPILIR

Şimdi yapımını anlatacağımız cihaz toprak altında dahi olsa örtülü metal nesnelerin tespitinde kullanılacaktır. Anlatımda kullanılacak devrenin yapımı için buradaki sayfamızı okuyarak elektronik bir devrenin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Devre her ikiside 455 kHz ile çalışan iki osilatörden oluşmaktadır. Osilatörler biri diğerine bağlıdır. Bir tanesi bir tür radyo vericisi görür ve çevreye radyo sinyalleri gönderir. Osilatör bir metale yaklaştığında frekansı değişir ve diğer osilatörle arasında frekans farkı oluşur. Bu frekans farkı bir yükseltici ve diyot vasıtası ile hoparlöre bağlanır ve hoparlörün bip sesi vermesine neden olur.

Kullanılacak Malzemeler :

 1. Plastik kutu (Elektronik devreyi muhafaza için)
 2. Sert plastik tüp (Dedektör sapı olarak kullanılacak. İçinden kablo geçecek)
 3. 18x18cm ebatlarında kontrplak (Dedektör tablası olarak kullanılacak)
 4. 15x15 cm ebatlarında tahta parçası (bobin sarımında kullanılacak)
 5. 47mF 1 adet ,22pF 2 adet, 390pF 1 adet, IFT Parçası 1 adet ,0,01mF, 5mF ,10 VDC ve 100 mF 10 VDC lik 8 adet kondansatör
 6. 2 Joule VC1 birleştirici kondansatör
 7. Bakır tel
 8. 15 Ohm ls hoparlör
 9. 9V Batarya
 10. Açma kapama anahtarı
 11. 2 adet 1 m.Ohm 1/4 w, 1 adet 2 k.ohm 1/4w ,1 adet 10k.ohm 1/4w ve 1 adet 27 k.ohm 1/4w lık 5 direnç
 12. 3 Adet TR3-BC109C Transistör.
 13. 0A91 lik diyot ve kablo

Yapılışı :

Aşağıdaki devreyi yapıp yukarıdaki kutuya monte ediniz. 4. maddede belirtilen tahtaya 30 luk yalıtımlı bakır kablo ile 20 sarımlı ,merkeze doğru basamaklı bir bobin hazırlayın. Bobini bir bantla sarıp yapıştırıcı ile yukarıdaki resimdeki gibi kontrplağın üzerine yapıştırın. Plastik tüpten sapı kontrplağın merkezine sabitleyin. Şimdi dedektörü ayarlamaya sıra geldi. Bir metali dedektörün bobinine belli bir mesafede yaklaştıracağız. Devredeki VC1 kondansatörü hoparlörden bip sesi duyacak şekildeayarlayacağız. Metali uzaklaştırdıkça ses yok olmalıdır. Yaklaştıkça bip sesi artmalıdır.

Metal dedektörünüz hazır.

Kolay Gelsin.

Bilim Teknik Yayınlarından Faydalanılmıştır