Все о потолках. Купить квартиру Московский район новостройки в Московском районе квартиры.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOTOR YAĞ KATKILARI :

Soz zamanlarda yakıt ekonomisi ,uzun motor ömrü ,kaçaklara son gibi başlıklar altında çok fazla motor yağ katkısı piyasaya çıkmıştır. Markaların ,çeşitlerin ve iddeaların çeşitliliği kafaların karışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu sayfamızda motor yağ katkılarını incelemek ihtiyacı duyduk. Daha önce Madeni Yağlar başlığında motor yağlarını ,kalınlık -incelik -vizkozite kavramlarını incelemiştik. Şimdi geldik yağ katkılarına.

Önelikle aracınız yeni ise kesinlikle motor yağ katkısı kullanmayın. Motor yağ katkıları yağınızın vizkozitesini değiştirerek çalışırlar. Yağınızın vizkozitesinin artması size geçici bir performans artışı hissettirebilsede metal aşınmalarını hat safaya çıkarır. Bu sayede kısa sürede motorunuzda yatak segman değişimleri gerekebilir. Özellikle yeni motorlarda yatak-şaft arası açıklıklar son derece düşüktür. Bu nedenle düşük vizkozite değerli ince yağlar kullanırlar. Siz piyasada sıkça ismini duyduğumuz yağ katkıları kullandığınızda vizkozite yükselir ve metallerdeki kesme kuvvetini artırır. Bu nedenle -heleki turbolu araçlarda kesinlikle yağ katkılarından uzak durun.

BOR Bileşenli Katkılar :

Yukarıda bahsettiğimiz bu hususun bir istisnası vardır. NNT Bor Power (tercihen) ve Motor Shilk ismi ile satılan yağ- metal katkıları bunun dışındadır. Bu katkılar bor içeriklidir ve yağın kimyasını ve vizkozitesini bozmazlar. Esasen yağ katkısıda değil metal katkısıdırlar. Şöyle açıklayalım ; bu ürünler motor yağı yeni değişmişken sıcak motora ilave edilir. Motor çalışmaktadır. İçerisindeki bor bileşenleri çalışan motorda motordaki ısı ve yanma sonucu oluşan gazlarla tepkimeye girerek kristalleşir. Motor çalışmakta olduğu için bu kristalleşme sonucu gözle görünemeyecek boyutta küre şeklinde elmas kadar sert bor kristalleri oluşur. Bu bilya şeklindeki sert bor kristalleri motorunuzun tüm yatak ve şaft aralıklarına girer ve bir tür rulman görevi görür. Yeni yağ katkısı değil ,metal katkısıdırlar. Bu sayede hem ısınmayı azaltır ,hem sürtünmeyi düşürür hemde metal aşınmalarını önler. Bu yakıt tasarrufu ve güçte artış seste azalma demektir. Zaten bir motorda sesin azalması demek enerji akışının düzenliliğinin delili demektir. Yeni eski tüm araçlarda bu ürünleri ,tercihen NNT Bor Powerı tavsiye ederiz. Son zamanlarda piyasaya sahteleri çıkmış. Bilginiz olsun ,sağlam yerlerden alın. Ben şimdiye dek tüm araçlarımda bu ürünleri kullandım ve çok memnun kaldım. Alım yaparken internette büyük alışveriş mağzalarını tercih ediyorum. Onlarda sahte mal bulunmaz sanıyorum.

Eski Motorlar ,Yağ Katkıları Ne Zaman İşe Yarar :

Yağ katkıları genellikle motorda ciddi yağ eksiltmeleri varsa ,yağ kaçakları varsa ,motor kompresyon veriyorsa kullanılır. Bir müddet daha aracınızın servise girmeden gitmesini sağlar. Ancak kesin çözüm değildir. Özellikle LPG li, çok km yapmış araçlar için bir müddet kurtarıcılık yapabilirler. Çalışma mantığı genelde şu şekildedir. Motor aşınmıştır. Özellikle gömlek gegman arası açılmıştır. Yataklar ve şaftlar arası mesafe artmıştır. Bu nedenle hem motor verimi düşmüştür hemde motor yağ eksiltmektedir. Yakıt artmış ancak güç düşmüştür. Yada motorda yağ kaçakları vardır. Bu halde motor yağına katkı maddesi kayarsanız motor yağınızın vizkozitesi artacaktır. Bu katkılar aynı zamanda metale tutunmada çok başarılıdırlar. Bu nedenle gerek komperyonu gerekse şaftlar ve yataklar arası boşlukları kalın yağ ile dolduracaktır. Bu sayede yağ eksiltmeleri azalacak ve motor veriminiz artacaktır. Ancak unutulmamalıdırki bu geçici bir durumdur. Bir müddet sonra kalın yagın getirisi olarak yataklar ve şaftlar arası yine açılacak ve eski derttlerinizle daha ciddi bir şekilde baş başa kalacaksınızdır.

Bu şeçenek servis masraflarını geciktirmek için ,motoru bir müddet daha performanslı kullanmak için düşünülebilir. Eninde sonunda yukarıdaki senaryoda servis yolu açıktır.

Kolay gelsin.