Пишет http://ladyfor.ru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOTOR YAĞ EKSİLTME NEDENLERİ ve EGSOZT DUMANI YORUMLARI

Özellikle LPG li araçlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Şimdi sırasıyla motorun yağ eksiltme nedenlerine değinelim.

1. Ana yataklar ,sibop yatakları ve piston -segmanlardaki aşınmalar. Bu aşınmalar motorda yağın dağılımınıda etkileyerek yanma odasında yanmasına neden olarak motorun yağ eksiltmesine neden olur. Segman ve sübap aşınmalarını anlamak için linkteki yazımızı okuyun. Bu denli sorunlar rektefiyeye kadar büyüyebilir.

2. Ön arka yatak ve keçelerinin sızdırması. Bir keçede sızıntı varsa değiştirelim sorun çözülsün diye düşünmek hatalıdır. Keçe neden bozuldu diyede düşünmek gerekir. Keçeleri ekseriyetle birikmiş kir tortuları ve aşınmış yataklar -dağılmış rulmanlar vs. bozar. Yani bir yerde keçe sızdırıyorsa kalitesiz malzeme kullanımını ,keçenin yatak yada rulman aşınması nedeniyle bozulduğunu yada kurum / pislik birikmesi olduğunu düşünebilirsiniz.

3. Kurum- Karbon bağlamış yağ segmanlarıda yağ eksiltmelerine neden olur. Bu halde segman yağı yanma odasında bırakarak motor tarafından yakılmasına neden olur. Segmanın değişmesi gerekir.

4. Çizilmiş yada aşınmış gömlekler — silindir iç yüzeyleri.

5. Aşınmış emme subabı yataklarıda kürbüratördeki yağı motorun emerek yakmasına neden olabilir.

6. Karter gibi bazı bölgelerde kullanılan contalar sızıntıya neden olabilir. Mantar contaların bir miktar terlemesi normaldir.

7. İnce yağ kullanımı.

8. Bazı yağ pompası arızalarıda yağ eksiltmeye neden olabilir. Özellikle geri dönüş valfindeki bazı sorunlar yağ debisinin aşırı artmasına neden olabilmektedir. Bu durumda aşırı tazzikli yağ yanma odasına ulaşarak yanabilmektedir.

9. Motoru çok yüksek devirlerde kullanmakta bir yağ eksiltme nedenidir.

10.Yüksek yağ seviyeside motorun yağ yakmasına neden olur.

EGSOZT DUMANI YORUMLARI

1. Mavimsi Egsozt Dumanı : Aşırı yağ yakmanın sonucudur.

2. Siyah Egsozt Dumanı : Yakıt hava karışımının doğru ayarlanamaması sonucu fazla yakıt düşük hava yani aşırı zengin karışım oluşmasının sonucudur. Ayarsız karbüratör ve yakıt sisteminden ,enjektörlerdeki işemeden (sızıntıdan) ,hava filtresinin yada emme manifolt sisteminin tıkalı olmasından yada kompresyon düşüklüğünden kaynaklanır.

3. Beyaz Egsozt Dumanı : Motorun soğuk çalışması sırasında soğuk havalarda doğal olarak beyaz duman daha doğrusu buhar görülebilir ve normaldir. 5-10 dakika içerisinde yani motor ve egzost sistemi belli bir sıcaklığa eriştiğinde bu duman kesilecektir. Aracınızda su eksiltmesi ile birlikte egzosttan beyaz buhar / duman görülüyorsa silindir kapak contasının yanma odasına yakın bir yerden yanmış olması ihtimali vardır. İlgili linkimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kolay Gelsin.