Проверить позиции сайта определение позиций сайта. Смотрите подробности витражное остекление из алюминиевых конструкций тут.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toprak pH ı -Asit Baz Dengesi ve Ürüne Etkisi

 Toprakta en önemli özelliklerden biriside toprak pH dengesidir. pH Asit Baz dengesini ifade eden bir ölçüm birimidir. pH a bakarak toprağınızın ne kadar asit yada baz içerdiğini anlayabilirsiniz. Bitki topraktaki besinleri ozmoz basıncı ile topraktan alır. Besinlerini ise bitkinin köklerindeki ve topraktaki bakteriler element ,mineral ve organik maddeleri işleyerek oluşturur. Asit Baz dengesi hem bu ozmotik basıncı hemde bakteri habitatını etkileyerek bitki için hayati bir önem taşır. Toprak bazik karakterli ise bitki besinleri topraktan ememeyecektir. İstediğiniz kadar gübre verin ,kökler besini alamayacaktır. Asidik karakterli topraklarda ise bakteri popilasyonu olumsuz etkilenecektir. Ağaçlarında tür tür değişen pH istekleri vardır. pH metre ile ölçüm için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Dikeceğiniz türe göre araştırmayı yapabilirsiniz.

 

pH pH metre denilen aletlerle ölçülür. Elektronik olanları olsada kağıt parçacıklarından oluşan pH metreler en uygunudur. Ekonomiktir. pH kartları üzerindeki renklere bakıp skalası ile kıyaslanarak okunur. Bunun için bir miktar toprağı suda çalkalayıp bir miktar bekletin. pH kağıdını su çökeldiğinde suya batırın. Aldığı rengi kart kutusundaki sklayla kıyaslayarak pH değerini tayin edin. Yok ben pH kartıda bulamam derseniz aşağıda pratik ama kesin olmayan bir yöntemide açacağız.

 

 

Toprak pH ında en büyük etken sulama suyudur. Kullanılan sulama suyunun pH ına göre toprak pH ı değişecektir. Herşeyden önce kullandığınız sulama suyunun pH ını ölçerseniz ve sulama sırasında dengeleyebilirseniz toprak pH ınızda olumsuz etkilenmeyecektir.

 

Toprak pH ını anlamak için eğer ölçü aletiniz yoksa ve uğraşmakta istemiyorsanız bir miktar saf sirkeyi kuru bahçe toprağına damlatınız , eğer toprakta fışırdama varsa toprak çok alkali yani pH düzeyi 7,5 seviyesinin üstündedir. Bir tutam kabartma tozunu nemli veya ıslak bahçe toprağına dökünüz, eğer toprakta fışırdama varsa toprak çok asidik yani pH düzeyi 5,0 seviyesinin altındadır. Ancak bu yöntemlerle tam pH rakamı elde edemezsiniz.

 

Toprağınız alkali — bazik karakterli ise(pH ı 7 den büyük) humik asit ve leonarditle müdehale ederek pH ı dengeleyebilirsiniz. Keza hayvan gübreleri (yanmış) ,sarı toz kükürt ,demir sülfat toprağın pH ını düşürecektir.

 

Asit karakterli topraklarda (pH ı 7 den küçük) ise düzenleme daha kolaydır. Belirli hesaplanmış oranlarda kireç ilavesi ph ı yukarı çekmeye yetecektir.

 

Kolay gelsin.